HAARLEMS MONUMENTENZORG IN 1961 Aan het getal der bekende gothische houten skeletten is ook dit jaar weer een, zij het fragmentarisch bewaard, exemplaar toegevoegd: Berkenrodesteeg 17. Het was reeds bekend, dat het perceel Grote Markt 29 een houten skelet bezit, waarbij oorspronkelijk een houten voorgevel behoorde; thans is ge bleken, dat achter dit huis een stenen achterhuis aanwezig is, waarvan de ruime en diepe, overwelfde kelder vermoedelijk nog uit de tweede helft van de 13de eeuw stamt. Het is niet uitgesloten, dat ook de rest van dit achterhuis uit deze tijd stamt; een eigenaardige uitkragende overkapping die om trent 1930 door een plat 'dak' is vervangen zou daarop kunnen wijzen. Het herstel van het inwendige van de Waalse Kerk is dit jaar aangevat. Trekbalken en muurstijlen van het houten gewelf zijn gerepareerd; herstel van de gewelfbeschieting is ter hand genomen. Daarbij is gebleken, dat dit gewelf wel licht reeds dadelijk na de voltooiing met een bruin-gele tempera-verf beschilderd was. Deze kleur wordt bij de restau ratie niet opnieuw aangebracht, maar, op aanwijzingen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, vervangen door een, niet historische, donkerbruine kleur in olieverf. Voorts zullen de dichtgemetselde vensters ter weerszijden van het orgel van een, opnieuw met metselwerk te sluiten harnas worden voorzien, in de plaats van de, thans bouwvallig geworden, bestaande vullingen (architect: Y. Kok). De partiële restauratie van het perceel Jansstraat 85 werd dit jaar voltooid. Het gerestaureerde gedeelte heeft deel uit gemaakt van een groot huis, dat zich uitstrekte tot aan de Riviervismarkt en daar met een gekanteelde toren werd be ëindigd. In deze vorm heeft het huis toebehoord aan de patricische familie Van Huessen. (Zie het artikel van Dr. C. van de Haar in dit Jaarboek). Op de bovenverdieping van het gerestaureerde gedeelte werd op de balken, korbeels

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 169