170 genoemde voorzieningen, zijn een groot aantal kleinere her stellingen uitgevoerd, waarbij tevens de voorgevel werd op geknapt en gedeeltelijk van beter passende ramen voorzien. Ook het belendende huis, nr. 117, is hersteld (architect: Prof. ir. H. T. Zwiers). De restauratie van Grote Markt 21 kwam eveneens dit jaar gereed. Vooral het voorhuis met zijn herstelde hout skelet (kinderbalken en spreidsel oorspronkelijk, jukken naar bestaande gegevens gecopieerd, tussenbalken oorspronkelijk niet aanwezig) maakt een treffende indruk. Het huis vormt een aanwinst voor de Grote Markt (architecten: R. Hirschig en G. J. Stap). Nog juist vóór het orgelconcours werd de restauratie van het grote orgel in de Grote Kerk voltooid. Hierbij is de oor spronkelijke uit 1736'38 daterende beschildering en ver gulding hersteld. Voor een uitvoeriger verslag zij verwezen naar mijn artikel in 'Nederlandse Orgelpracht'. De restauratie van het uit 1500 daterende gewelf in de kruising van de Grote Kerk kwam gereed. Door een onjuiste constructie waren een viertal ribben gaan zakken, met als direct gevolg de vorming van een zeer groot aantal scheuren. De vervormingen die hiervan het gevolg waren, hadden op hun beurt een vijfde rib ontzet. Drie van deze ribben waren met ijzeren banden opgehangen aan de houtconstructie van de toren, die onmiddellijk boven het gewelf begint. Ofschoon aanvankelijk werd gevreesd, dat het gewelf geheel vernieuwd zou moeten worden, bleek het toch mogelijk de vijf ribben één voor één opnieuw te stellen, waarbij zij van een bronzen verankering werden voorzien. Voorts werden de scheuren ingeboet en aangewerkt, zodat het gewelf thans weer een betrouwbare constructie vormt. Bij dit werk was het nodig, de bepleistering aan de onderzijde te verwijderen. Op deze pleisterlaag bevond zich een ornamentale beschildering, in 1500 daarop aangebracht door Pieter Willemsz. Deze schilderingen, die zeer vergaan waren, en waaraan, in weer wil van alle, ook nu weer opduikende, fabels géén koper was verwerkt, bleken te slecht om te worden afgenomen, zodat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 172