32 deerd hebben. Maar zijn mildheid in oordeel en zijn humor bij de voordracht zullen zeker in hun smaak gevallen zijn. Veel heeft hij gereisd, gezien en beleefd. Urenlang kon hij de gezellige verteller zijn. Over zijn omzwervingen op Java en Bali, waar hij de lange vacanties benutte om land en vol ken te leren kennen, hun gewoonten en hun kunst, raakte hij nooit uitgepraat. Ook in het huidige Indonesië bleef hij con tact houden met gelijkgezinden, in de hoop op betere tijden. Trouw bleef hij zijn vrienden over de landsgrenzen, blij was het weerzien na hun bevrijding uit de nazi-concentratie kampen. Jaar in jaar uit zocht hij ze op, in Duitsland, in Engeland, in Oostenrijk, steeds bleef hij internationaal ge oriënteerd. In zijn studeerkamer was zijn studievak hem dierbaar. Maar ook op allerlei ander gebied van wetenschap richtte zich zijn belangstelling. Hij voelde zich een beetje filosoof, zo als hij het gekscherend wel eens uitdrukte. Hij is lang vrijgezel gebleven. Zowel voor als na zijn hu welijk bleef hij echter het middelpunt van zijn familie, waarin hij ongetwijfeld een grote leegte heeft achtergelaten. Bij het lange ziekbed van zijn eerste vrouw toonde hij een toewijding, die allen diep ontroerde. Zijn tweede huwelijk heeft slechts kort mogen duren. Zijn hartewens om na pensionering de gezondheid te herwinnen en veel voor anderen te mogen zijn, is niet in vervulling gegaan. Moge de wetenschap dat zovelen Ir. Zwaan zullen gedenken als een ware en goede vriend, een steun zijn voor zijn achtergebleven vrouw. K. Gorter

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 34