CORNELIS JAN VAN DEN BROEK 13 november 187829 december 1961 Op 29 december 1961 overleed Cornelis Jan van den Broek op 83-jarige leeftijd. Het was eigenlijk een verlossing uit de ongelijke strijd, die deze sterke, vitale man sinds jaren voerde tegen zijn meedogenloze ziekte. Het was zijn laatste wens dat de crematie in alle stilte plaats vond, hetgeen ge tuigde van de eenvoud die deze mens zijn gehele leven door typeerde. Ongetwijfeld hadden zakenwereld en brandweer lieden voor wie hij veel betekend had, graag blijk gegeven van hun dankbaarheid jegens hem. Cornelis Jan van den Broek werd op 13 november 1878 geboren. Hij was de zoon van een ijzerhandelaar, die daar bij de toen reeds twee eeuwen gevestigde zaak woonde op de hoek van de Oude Groenmarkt en de Warmoesstraat. Het gezin bestond uit 7 zonen en 2 dochters, waarvan hij de vierde was. Er moest hard gewerkt worden om de kinderen te laten stu deren; zij allen zouden slagen om later her en der in de maat schappij een goede, ja zelfs zeer goede plaats in te nemen. Cornelis Jan kreeg die kans van studeren evenwel niet, om dat hij door een val een zware hersenschudding opliep, die hem gedurende zijn lagere schooltijd ondraaglijke hoofd pijnen bezorgde, waardoor hij veel van school verzuimen moest. Zijn vader liet hem privélessen geven om dit in te halen. Er werd besloten, ter wille van zijn gezondheid, om hem tuinder te laten worden. Door zijn geweldige energie en wils kracht, die hem zo eigen waren, kwam hij daar echter tegen in opstand en hij bewoog zijn vader hem in de zaak op te nemen. In verband met de vroegtijdige dood van zijn vader zette hij het werk, aanvankelijk met een broer, later alleen voort, waarbij hij de zorg overnam voor zijn moeder en zelfs gedeeltelijk voor de studie van zijn broers en zusters. Ten koste van zijn vrije tijd bouwde hij met ijzeren vol harding aan zijn zaak, waarin hij steeds meer succes boekte,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 45