DE HAARLEMSE SCHUTTERS STUKKEN De Frans Hals tentoonstelling, welke in 1962 te Haarlem wordt gehouden, gaf mij aanleiding de identificatie van de op de schuttersstukken voorkomende figuren voort te zetten 1 met de bespreking van de vier nog niet behandelde Haarlemse groepen van Frans Hals. Dit zijn de maaltijd van officieren van de Sint Jorisdoelen (1627), maaltijd van officieren van de Cluveniersdoelen (1627), officieren en onderofficieren van de Cluveniersdoelen (1633), officieren en onderofficieren van de Sint Jorisdoelen (1639). 2 IV. Maaltijd van ojficieren van de Sint Jorisdoelen [Frans Hals, 1622). Dit schilderij (cat. Frans Halsmuseum no. 124) is niet ge signeerd en niet gedateerd. Van oudsher staat het bekend onder bovenvermelde omschrijving en datering. De costuums van de afgebeelde personen en de plaats, die dit schilderij in neemt in het oeuvre van Frans Hals, bevestigen de datering. Op het schilderij zijn te herkennen MicHiEL de Waal, die op de voorgrond zit met het lege glas achteloos in de rechter hand, en Jacob Pietersz. Olycan. De Waal is ons o.a. be kend van Hals' schilderij van dezelfde doelen in 1639 en Olycan's beeltenis kennen wij van zijn bekende portret, door Hals in 1625 vervaardigd, dat thans in het Mauritshuis te 's-Gravenhage hangt. Gezamenlijk hebben beide genoemde officieren alleen in de periode 1624'27 zitting gehad in de St. Jorisdoelen. Daarmede staat vast dat behalve de datering ook de aanduiding, dat hier de officieren van de St. Jorisdoelen zijn afgebeeld, juist is. Op dit schilderij komen de kolonel, de drie kapiteins, de drie luitenants en de drie vaandrigs voor, alsmede de doelen knecht. Van de officieren ontbreekt dus alleen de fiscaal Pieter Adriaensz. Verbeek. Dit behoeft ons niet te ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 49