48 wonderen, daar hij reeds eerder op schuttersstukken was af gebeeld, nl. op de schilderijen van de St. Jorisdoelen van Hals uit 1616 (als luitenant) en van De Grebber uit 1624 (als fiscaal). Indien een officier op een schuttersstuk ontbreekt is dat óf omdat hij vóór het 'afgaan' na een driejarige periode was overleden óf omdat zijn beeltenis reeds eerder op een der gelijk stuk was vastgelegd. Omstreeks deze tijd gaan de officieren van de St. Jorisdoelen zich tooien met een sjerp in de kleur van hun vendel. Dit geeft steun bij de identificatie, omdat bij deze schutterij de volgorde der vendels blauw, wit en oranje blijkt te zijn en de officieren tevens in deze rangorde in het officiële Naamregister zijn opgenomen. Over de identificatie van de officieren van dit stuk zijn de oude manuscripten eensluidend en ik kan mij daarmede ver enigen. Links op de voorgrond, aan het korte einde van de tafel, is de kolonel Aernout Druyvesteyn gezeten met het glas in de hand. Rechts van hem, midden voor de tafel, zit de ijdele Michiel de Waal, naar anciënniteit de oudste ka pitein. De officier aan de linkerhand van de kolonel vertoont veel gelijkenis met PieterAdriaensz. Verbeek, in deze zittings periode fiscaal, op Hals' schuttersstuk van 1616 als luitenant afgebeeld. Het leek mij aanvankelijk 3 dan ook waarschijnlijk dat hij hier was afgebeeld en niet zijn broeder Nicolaes, die de derde kapitein was en een voor die functie te hoge plaats aan tafel zou hebben. De bedoelde officier draagt echter dui delijk een oranje-sjerp en is daarom ongetwijfeld te vereen zelvigen met Pieter's broeder Nicolaes Verbeek, die kapi tein van het oranje-vendel was. Zijn oudere ambtsbroeder Nicolaes le Febure ziet men geheel rechts vóór de tafel. Frans Hals zal deze schuttersofficier daar geplaatst hebben omdat hij een dwerg was, die wanneer hij zittend naast de kolonel zou zijn afgebeeld nauwelijks boven de tafel zou zijn uitgekomen. Ten aanzien van de voorgestelde personen wijken de ver schillende oudere opgaven alleen van elkaar af voor de vaan drig met oranjesjerp links op de voorgrond. In mijn exem-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 50