R= op de zijleuning van de stoel ter linkerzijde, dus op dezelfde plaats als in 1616. De aangenomen datering 1627 is in over eenstemming met de costuums en wordt bevestigd doordat links vóór de tafel is gezeten een schuttersofficier, die wij uit het later te bespreken stuk van Hals uit 1633 zullen leren kennen als Johan Schatter. Deze Johan Schatter was kapitein van de Cluveniersdoelen van 1624'27, van 1630 '33 enz., zodat wij hier inderdaad voor ons hebben de offi cieren van de Cluveniersdoelen uit de periode 1624'27. In 1627 heeft Hals dus opdracht ontvangen om zowel de af gaande officieren van de St. Joris- als van de Cluveniersdoelen te schilderen. 54 Afgebeeld zijn twaalf personen, te weten: de kolonel met zijn zeven officieren (de fiscaal, drie kapiteins en drie luite nants), de drie vaandrigs en de doelenknecht. De kolonel zit op de traditionele plaats aan het hoofdeinde van de tafel links op het schilderij. De naast hem staande fi guur is ongetwijfeld de fiscaal, omdat de compositie doet uit komen, dat deze beide figuren de hoofdpersonen zijn. In de drie figuren geheel rechts, van wie één aan het ondereinde van de tafel is gezeten, kunnen wij de luitenants verwachten. Voor en achter de tafel zitten de drie kapiteins en op de achter grond beweegt zich de doelenknecht. Wanneer wij nu naast deze te verwachten opstelling de oude beschrijving van de voorgestelde personen leggen, dan zien wij dat van links naar rechts de volgende officieren wor den vermeld: kolonel Willem Claesz. Voogt, fiscaal Johan Damius, kapitein Johan Schatter, kapitein Gilles de Wildt, kapitein Willem Warmont, luitenant Outgert Aris Akersloot, luitenant Matthijs Haeswindius en luite nant Nicolaas van Napels (boven Haeswindius). Deze acht namen stemmen overeen met de op de gedrukte lijst van offi cieren voor de periode 1624'27 vermelde functionarissen bij de Cluveniersdoelen. Dat Willem Warmont, de oudste kapitein in rang, de laag ste kapiteinsplaats aan tafel inneemt, zal verklaard moeten worden uit het grote aanzien dat in de zeventiende eeuw een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 56