55 lid van de vroedschap genoot; in tegenstelling tot de beide andere kapiteins was hij daar namelijk in 1627 nog niet in opgenomen. Hetzelfde argument zal gelden voor de jongste luitenant Haeswindius aan wie als vroedschapslid een plaats aan de tafel is ingeruimd. In tegenstelling tot hetgeen ik daaromtrent bij het gelijk tijdig geschilderde stuk van de St. Jorisdoelen opmerkte geven de sjerpen hier niet de kleuren der vendels aan, immers deze zijn alle oranje-blanje-bleu. Toch lijkt bij de vaandrigs aan geduid tot welk vendel zij behoren. Bij de meest linkse, Adriaen Matham, overheerst het blauw in de sjerp; de vol gende, Loth Jansz. Schout, is geheel in het wit gekleed en de vaandrig rechts op het stuk Pieter Ramp heeft een oranjepluim op de hoed. De doelenknecht kan geen ander zijn dan Willem Ruy- chaver, die van 1593 af tot zijn dood in 1634 als zodanig fun geerde. In het raam op de achtergrond ziet men gebrandschilderde wapens. Ik houd deze voor fantasie van de schilder; in ieder geval zijn het geen wapens van geslachten, die in de vroed schap zaten of schuttersofficieren hadden opgeleverd. Dit schilderij staat in de catalogus van het Frans Hals museum te boek als „Maaltijd van officieren van de Cluve- niersdoelen bij gelegenheid van de uittocht der Haarlemse schutterij naar Bergen en Hasselt de 18e oktober 1622 onder de kolonel, burgemeester Willem Voogt". Baard 2 heeft er reeds op gewezen dat dit wel hoogst on waarschijnlijk is gezien het tijdsverloop van vijf jaar na dit evenement. Naar Hasselt trokken twee vendels op, welker kader en manschappen speciaal voor deze gelegenheid werden samengesteld uit de drie vendels van de Sint Joris- en de drie vendels van de Cluveniersdoelen. Hetzelfde geschiedde voor de tocht naar Bergen op Zoom. De eerste expeditie stond on der leiding van de burgemeester Aernout Druyvestein, de tweede onder die van de burgemeester Willem Voogt, die dus op deze tochten als „tijdelijk" kolonel fungeerden. Bij de eerstvolgende zittingsperiode (1624'27) werden zij effectief

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 57