62 De vaandrig geheel links zou Jacob Hofland of volgens een andere opgave Cornelis Hofland zijn. De eerste stamt uit de R.K. gebleven tak van dit oude Haarlemse geslacht; de tweede uit een tak die tot de staatskerk behoorde. Beiden zijn geboren in 1609. Het lijkt mij evenwel niet waarschijnlijk dat de bedoelde vaandrig op dit schilderij eerst 23 jaar oud is. Ik vermoed dat de vaandrig een ouder lid van de R.K. tak van het geslacht Hofland is, omdat men, zo hij tot de andere tak behoord zou hebben, die geparenteerd was aan de Steyn's Gael's, Van Loo's en Dicx'en, bij het opstellen van de me morie in 1692 nog wel precies geweten zou hebben wie hij was. De opgaven in de verschillende exemplaren van de oude memorie en de officiële lijst van de schuttersofficieren uit deze zittingsperiode stemmen overigens overeen, zodat de identi ficatie van de op dit schilderij voorkomende personen, be houdens voor de vaandrig links, geen moeilijkheden biedt. De vijf sergeants zijn volgens de oude opgaven van links naar rechts: Dirck Verschuyl, Balthasar Baudaert, Cornelis Jansz. Ham, Hendrik van den Boom en Barent Mol. Over sommigen van hen is mij betrekkelijk weinig be kend. Hieronder volgen de personalia van de afgebeelde schutters van links naar rechts: Jacob{Hofland, vaandrig, Aangezien nadere identifi catie van dit lid van het geslacht Hofland niet mogelijk is, kunnen geen personalia worden gegeven 7. Cornelis Backer (zn. van Adriaen Jacobsz. en Maritge Iheunisdr.), raad, schepen en burgemeester van Haarlem, ïaad ter Admiraliteit, gecomm. raad, kapitein Cluveniers- doelen 1630—'33, kolonel idem 1639—'42, J 19 nov. 1655, tr. Delft (ondertr. Haarlem 17 nov.) 1630 Cornelia Vroom^ dr. van Hendrick, schilder, en Jooste Cornelis Pietersdr. Hij komt als kolonel voor op het schuttersstuk van de Clu- veniersdoelen, geschilderd door Soutman in 1642.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 64