TEGENSTELLINGEN IN ARCHITECTUUR EN STADS BEELD VAN HAARLEM Wanneer u met vakantie bent en een voor u vreemde stad gaat bezichtigen, dan doet u dat op uw gemak en met uw volle aandacht. Er zullen u dan waarschijnlijk meerdere tegenstel lingen opvallen in architectuur en stadsbeeld. In de stad, waar u woont en werkt, zijn ze natuurlijk ook. U merkt ze echter meestal door de dagelijkse sleur niet meer bewust op. Toch is dat jammer. Want enerzijds ontgaat u daardoor veel, waarvan u zoudt kunnen genieten; anderzijds kan uw belangstelling en critiek invloed ten goede hebben. Wij leven te Haarlem in een stad met een belangrijk cultu reel verleden, waaruit gelukkig nog meerdere fraaie architec tonische en stedebouwkundige uitingen behouden zijn geble ven. Veel is echter in de maalstroom der tijden verloren ge gaan of verminkt. Wat er voor in de plaats kwam verstoort helaas dikwijls de harmonie van het geheel. Goethe laat Faust in het eerste deel der tragedie zeggen: 'Was du ererbt von deinen Vatern hast, erwirb es um es zu besitzen.' Deze uitspraak heeft voor ons de volgende beteke nis: De culturele erfenis, welke aan ons is overgedragen, die nen wij met de grootste zorg, respect en toewijding te beheren. Dit houdt echter niet in dat wij niets aan die erfenis zouden mogen wijzigen of toevoegen. Het leven gaat immers door, stelt nieuwe eisen en biedt nieuwe mogelijkheden. Om de cul turele erfenis zodanig te verwerven, dat wij haar met ere kun nen bezitten, moeten wij aan haar voortbouwen, zonder aan haar betekenis en waarde te kort te doen. Dat dit een verre van eenvoudige taak is, zal ons blijken, wanneer wij het vol gende bedenken: Bouwwerken hebben meestal een langer bestaan, dan de le vensduur der elkaar opvolgende mensengeneraties, wier op vattingen t.a.v. gebruikseisen en vormgeving verschillend zijn.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 90