HET HUIS METTEN TOERNE In het Jaarboek 1961 van onze vereniging wijdt de heer Van de Haar een artikel aan het perceel Jansstraat 85. Hij begint zijn beschouwing over de historie van dit merkwaardige pand, bij het jaar 1543, wanneer het in het Kohier van de 10de penning op naam staat van Claes van Huessen. De geschiedenis van het huis is echter nog verder terug te voeren aan de hand van een acte uit 1437. Het betreft een vidimus, gegeven door schepenen van Haarlem, op 24 april 1437 van een acte van boedelscheiding, verleden voor schepenen van Haarlem op St. Matheus Evangelist Ao. 1431 1. Bij deze acte scheidt Lysbet Symonsdochter van Zaenden (ex matre Jutte), weduwe van Florys van Adrichem Heer Florys zone, thans hertrouwd met Jan Hert en door deze vergezeld, de goederen van haar overleden echtgenoot met haar kinderen, te weten: Symon van Adrichem, Florys van Adrichem, Claes van Adrichem, Jonge Symon van Adri chem, de nog minderjarige Willem van Adrichem, voorts Jacob die Rode voor zijn vrouw Alijt Florysdr. en tenslotte Jonge Symon van Adrichem voor zijn zuster Beatris Flo rysdr., „soe Jacob hair man tot deser tijt over bergen en dalle is". „Item soe sullen Jan Hert ende Jonfrou Fysbet sijn wijf voirscr. hebben ende eygentlic behouden die husinge mitten erve ende dat ledige erve dat besijden den huse metten erve voirscr. leit, daer sij nu tertijt tesamen in wonen, legende ende staende an die Noortzijde van den groten kerckhoven twissen Willem Gheryt Zeelanders weduwe ende Gheryt Zeeland hoir soen an de Oestzijde, Synte Jans straete an die Westzijde; streckende voir van de straete oestwairts alsoe ver alst viecant van den groten huse voirscr. street ende niet te langer. Ende desgelycs t ledige erve alsoe ver alst viercant van den groten huse voirscr. afterwaerts street", een en ander met alle „ym- boedel ende tilhave".

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 101