100 Deze toewijzing is echter slechts een vruchtgebruik gedurende het leven van Lysbet zelf. Na haar dood vervalt huis en in boedel weer dadelijk aan de Van Adrighem's zonder dat Jan Hert daar enige bemoeienis mee mag hebben. Lysbet was „vrouwe van Akendam, Hollant en de Lede welke zij in 1404 na dode haars vaders had geerfd. Haar oudste zoon Oude Symon van Adrichem wordt met deze ambachten beleend na het overlijden van zijn moeder, zodat wij dus haar overlijden kunnen stellen kort voor deze belening, welke plaats vond op 18 mei 1443. Wie van de kinderen het huis toen in eigendom verkreeg konden wij echter niet achter halen. Inmiddels leert deze acte ons, hoe het huis er destijds heeft uitgezien. Alvorens wij daar op ingaan, is het nuttig, de te kening van Pieter Saenredam in het album amicorum van Petrus Sgriverius nog eens te bezien, (zie Jaarboek 1961, blz. 152) Veel zien we daarop niet van het huis, maar net voldoende om een indruk te krijgen van de delen waar het uit bestaat. Het meeste is nog te zien van de toren op de hoek van de Jans straat en de Riviervismarkt. Deze bezat boven de begane grond twee verdiepingen en was afgesloten door een plat dak, omge ven met uitgekraagde kantelen. Naar het Noorden sloot hier het huis op aan, doch zodanig, dat tussen de toren en het huis een hoek openbleef. Op de ontmoeting van de rooilijnen van de Jansstraat en de Riviervismarkt was dus een open ruimte. De lange kap van het huis wordt, iets ten Noorden van het midden, onderbroken door een opgaande bouwmuur, waar tegen zich aan de Zuidzijde een schoorsteen bevindt. Dit stuk van het huis, van de toren tot deze muur, is ver moedelijk het huis, waarvan in 1431 /'7 sprake was. Of de toren toen reeds aanwezig was is niet met zekerheid te zeggen, het is echter wèl aannemelijk. De acte van boedelscheiding maakt namelijk melding van het feit, dat het huis tot aan het „grote kerkhof" (de Rivier vismarkt) reikte. Het is niet waarschijnlijk, dat men later een stuk van het huis gesloopt zou hebben, om daar een toren voor in de plaats te stellen, een toren voorts die een kleiner

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 102