101 grondvlak zou verkrijgen dan het huis daar ter plaatse bezat, hetgeen immers tot terreinverlies zou hebben geleid. Bovendien kan rustig worden aangenomen dat de hoofdstam van het belangrijke adellijke geslacht Van Adrichem, naast zijn stam huis bij Beverwijk ookin de stad" een „steenhuys" d.w.z. een versterkte edelmanswoning, bezat. De boedelscheiding leert ons nu, dat er, behalve het huis, nog een open terrein, een ledig erf, was, dat zich ten noorden van het huis moet hebben bevonden. De belendingen ten oosten, zuiden en westen worden namelijk opgegeven; die ten noorden niet. Het huis heeft aan de oostzijde, blijkens de omschrijving in de acte, gereikt tot de erfscheiding; de be schrijving van het ledige erf geeft aan, dat het even diep was als het huis. Wij krijgen dan het volgende beeld: op een vrij smal perceel, evenwijdig aan de St. Jansstraat van zuid naar noord een toren, een huis en een onbebouwd erf. Dit laatste nu is het terrein, waarop later het gothische gedeelte van het huidige perceel Jansstraat 85 zou verrijzen. Helaas kunnen wij niet vervolgen, in wiens handen het pand over ging, na het overlijden van Lysbet van Zaenden. Het is echter wel mogelijk, het tijdstip waarop het in handen kwam van Claes van Huessen wat nader te bepalen. Claes is tweemaal gehuwd, de eerste maal met Machtelt van Paenderen die op 7 november 1535 overleed 2, en de tweede maal met Margriet van Bekesteyn, weduwe van Dirck van de Merwede Daniëlszoon. De huwelijkse voorwaarden van dit huwelijk zijn gedateerd op 4 september 1538 3. Claes van Huessen overleed op 15 augustus 1551 4. Hij maakte tweemaal zijn testament en wel op 27 november 1550 en op 30 juli 1551 5. Laatstgenoemd stuk is opgesteld te zijnen huize, benoorden de kerk, op de hoek van de St. Jansstraat. Het eerste bevat eveneens een aanwijzing omtrent het huis. In dit stuk, een mutueel testament van beide echte lieden, bespreken zij elkaar wederzijds het vruchtgebruik van de helft ,,van hun woonhuys benoorden de St. Bavenkerk, dat zij tezamen gekocht ende betaelt hebben". Wij zullen later zien, dat het zeer waarschijnlijk is, dat het huis, toen het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 103