103 cameren van de voirsc. van berckenroede, welcke kelder innevallende sal de selve tot koste van de voirscr. van bercken roede wederopgetimmert moeten werden by soe verre hy eenich erve ofte timmeraigie daer boven wel behouden. Ende met een somerkoecken aen de oostsyde tot aen den thuyn ofte erve van de selve van berckenroede, met eenen stenen wendel- trappe opgaende beneffens de voirsc. somerkoecken die de voirsch Joncfr. van Merruwen alleen toebehoiren sal, wel verstaende dat de voirschr. van berckenroede aen hem behout de doorganck naer den voirscr. thuyn ende ooc alle de ledige plaetsen daer boven naer sekeren pryvaeten gaende, betim mert staende tusschen de selve somerkoecken ende wendel- trappen ende nyet begrepen binnen de voirscr. somerkoecken ofte de camerkens dair boven responderende, maer sal de voirscr. middelgevele de voirnoemde Margareta van der Merruwen ende van berckenroede tsamen toecommen. Aen en in den welcken elx van hen beyden sal mogen timmeren heelen en de anckeren tsynder believen sonder wederseggen vanden anderen. Des sal dye voirscr. van berckenroede alle syne doeren responderende opten voirscr. wendeltrappe stop- pen en de dye veijnsteren staende inde voirn. somerkoecken ende tcamerken daer boven transporteren suytwaerts te meesten oirbair van tgetimmert cortende dairtoe soe veele van de Loodse daar voiren staende alst dair toe notelijk wesen sal tot openinge van deselve veijnsteren all tsynen costen. Sail mede deselve van berckenroede mogen betimmeren tlicht staende aende oostsyde van der voirscr. Margarete van Mer ruwen kelder enz. Wat leert ons deze acte? In de eerste plaats spreekt zij van de „middelgevele", de muur die op de tekening van Saei - redam het dakvlak zo duidelijk onderbreekt, en die de noor delijke beëindiging vormde van het huis, zoals het in 1431 was. Dit oudste deel van het huis wordt door Van Berckenrode dus verkocht. Voorts zien wij, dat het huis aan de oostzijde een tweetal uitbouwen bezat en wel, dicht bij de „middel gevele" een „stenen wendeltrappe" een traptoren dus, en, wat meer zuidwaarts een zomerkeuken met „camerkens dair

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 105