104 boven responderende". Deze laatste uitbouw bevatte dus beneden een keuken, en daar boven een of meer (wat verderop spreekt de acte weer van de „somerkoecken ende tcamerken daer boven") kamertjes, samen even groot van oppervlak als de keuken. Tussen deze beide uitbouwen bevonden zich privaten. Van Berckenrode moest de doorgangen van het gedeelte dat hij behield en dat thans dus deel uitmaakt van Jansstraat 85, sluiten. Nog ziet men, in de zuidwestelijke hoek van de gerestaureerde zaal, een dichtgemetselde deuropeningDe zomerkeuken en de vertrekken daarboven hadden vensters aan de oostzijde, die uitzagen op een aan Van Berckenrode verblijvend erf. Om inkijk te vermijden zijn deze vensters naar de zuidgevel van de uitbouw verplaatst. Om dezelfde reden zijn de keldervensters aan de oostzijde gesloten. De reden, waarom Van Berckenrode aan zijn buurvrouw de kelders liet, schuilt vermoedelijk m het feit, dat deze slechts van de traptoren uit toegankelijk waren; de traptoren ver kocht hij, en zo zou hij een nieuwe keldertoegang in het hem verblijvende deel hebben moeten maken. De thans bijeengebrachte gegevens bieden ons voldoende houvast, om tot een nadere datering van het gothische ge deelte van Jansstraat 85 te komen. Laten wij nog eens recapituleren: In 1431 bestaat het huis, van zuid naar noord, uit een toren, een langgerekt bouwlichaam en een open erf, even diep als het huis. In 1571 bestaat het huis uit een toren, een langgerekt bouwlichaam (aan de oostzijde voorzien van twee uitbouwen: een traptoren en een keuken, waarboven kamertjes, alles mogelijk in 1431 reeds aanwezig) en een iets korter bouw lichaam, waarin de thans gerestaureerde zaal, van gelijke breedte en hoogte. Voorts, ten oosten, een open erf. Wij weten dus, dat het gothische gedeelte van Jansstraat 85 tot stand kwam, tussen 1431 en 1571. Kunnen wij deze periode verkleinen? Van Berckenrode verkreeg het huis uit de erfenis van de (stief) grootmoeder van zijn vrouw Mar griet van Bekesteyn. Deze grootmoeder zal weinig behoefte

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 106