110 zich toen de „werf ende boomgaert" van Pieter Meudt be vonden. Tegen 1630 zijn ze het eigendom geworden van leden van het geslacht Grijspaert 2. In het groene laken hadden zij als voorzichtige Hollanders, een gedeelte hunner middelen belegd. Al rond 1640 is er een „gaerntblijckereije" gevestigd. Het bedrijfje met de opstallen gaat enige malen in andere handen over. In 1647 oefent Robert Carelsz. er het beroep van bleker uit. Twintig jaar later is het Jan Wanten. Op 15 Februari 1668 bevalt één zijner bleekmeiden, Angeniesje Tijssen van Bree, buiten echt van een zoon, een wat hinder lijke gebeurtenis die toen in het Bloemendaalse niet bepaald een schok zal hebben teweeg gebracht. De bleekboden im mers genoten een zekere reputatie om hun luchtige levensstijl De defloratie- en alimentatieprocessen voor de dorpsge rechten gevoerd, tellen als grootste aantal blekersdienstbo- den 3. Mattheus Grijspaert uit Amsterdam, gehuwd met Anne- ken van Beeck, wordt in Mei 1688 eigenaar van de grond. De bleker/opstalhouder was toen Jan Willems Schuijt. In 1695 gaat diens weduwe Magdalijntje Jacobs failliet en uit haar insolvente boedel koopt Grijspaert op 2 Juni van dat jaar de blekerij zoals zij reilde en zeilde voor 425,Enkele jaren later sterft hij. Zijn kinderen onder wie zijn dochter Maria, gehuwd met Isaak de Neufville, houden zijn nage laten onroerend goed in onverdeeldheid tot 19 Januari 1704. Dan verkopen ze de „hofstede met deselver huysinge stallinge boomgaert mitsgadr de landerijen daer annex gelegen inde banne van Aelbertsbergh (Bloemendaal), groot int geheel vijff morge en vier en twintigh roede rijnlants maet streckende met de laen van het huys aff tot op de heerewegh (Bloemen- daalseweg), sijnde over de voorsz. laen gelegen een partijtie afgekarde duyne in erfpacht van de graeffelijkheid voor 36 schellingen". Eigenaar wordt voor 6300,de Amsterdamse koopman Gillis Teyler wiens achterneef Isaac de vader was van Pieter Teyler van der Hulst (17201778), die krachtens uiterste wil Teylers Stichting in het leven riep. Gillis was de zoon van Thomas Teyler en van Francina de Wale. In 1692

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 112