Ill was hij gehuwd met Maria van der Mersch die hem negen kinderen schonk en in 1709 in het kraambed stierf. Zijn zuster Johanna trouwt in 1705 met Lucas van Beeck en bewoont dan 's zomers „De Beek" tussen Bloemendaal en Overveen. Jan leyler, gehuwd met Tanneke Verhamme, grootouders van Pieter Teyler van der Hulst, bezit in Bloemendaal het huis „daer de Trompetter uythanght" waarin de „baknering wordt gedaan", bij de oudere Bloemendalers bekend als de bakkerij van Slot, daarvóór van Van den Berg. Dat Gillis Teyler op zijn gronden een 18de-eeuws buiten heeft gesticht is stellig niet het geval. Wel breidt hij zijn bezit uit en rondt het af. Op 4 Januari 1720 bv. koopt hij van Lijsbet Floris, weduwe van Jan Hendrikse „een hoekje lants" voor 750,In de eerste helft van 1734 overlijdt hij na op 22 Februari 1730 ten overstaan van notaris Philippe de Marolles te Amsterdam zijn testament te hebben gemaakt. Reeds op 10 Juni 1734 verkopen zijn vier dan nog in leven zijnde kinderen de hofstede met het duin voor ƒ7000,— aan Wijnant Blenk, vermoedelijk een Geldersman van geboorte, gehuwd met Dorothea Wilhelmina Stuart. Twee maanden later verwerft Blenk een aangrenzend stuk tuinland met opstal voor 850,gekocht van de Bloemendaalse secretaris Bannier van Nes. Huurder daarvan was Symon Amels voor ƒ84,'s jaars. Op de gronden van de vroegere blekerij sticht Blenk een „playsier plaets". Er verrijst een eenvoudig herenhuis, met koetshuis, tuinmanswoning en „orangehuys". De tuin, style- Le Nötre, krijgt twee vijvers die in verbinding staan met de Delft. Eén ervan, vlak bij de Bloemendaalseweg, zal in de 19de eeuw de „haven" van Bloemendaal worden genoemd. Aan de Bloemendaalseweg komt een koepel te staan, onmis baar tuinattribuut voor de welgestelde 18de-eeuwer die voor zichtig door een geopend raam van zijn speelhuis geniet van de frisse lucht en het uitzicht op zijn bloemen en planten en op de passage over de weg. Na een amper vierjarig bezit sterft Wijnant Blenk. Op de „plaes van Mevrouw Blenk" wordt op 13 Maart 1738 een veiling van „klein goed' gehouden. Be-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 113