118 gracht. De gelden voor de koopsom nodig, had hij zich ver schaft uit het vermogen van zijn echtgenote. Tegen 1845 is hij commissionair in publieke fondsen. In December 1847 wordt door de Amsterdamse Rechtbank voorlopig surséance van betaling verleend aan de Heren C. de Bruyn Zonen, „Suikerraffinadeurs en gazfabriekanten op de Looijers- gracht". Samen met de Heren C. D. van der Vliet (van „Vaart-en-Duin"), Albert van Geuns, door Mr H. P. G. Quack in zijn Herinneringen, „een fijn bedachtzaam voor zichtig man" genoemd, oprichter van het bankiershuis Luden Van Geuns, en een viertal anderen, treedt Braskamp op als bewindvoerder. Zij zorgden er toen voor dat in Amsterdam „de levering van gaz door de Hollandsche Gazfabriek bij voortduring op de gewone wijze" werd gewaarborgd. Voorduin wordt op 10 Maart 1848 door Braskamp aan zijn vrouw getransporteerd. Slechts een klein aantal jaren hebben zij in de zomermaanden de plaats bewoond. Al op 2 Mei 1856 gaat het buiten in andere handen over. Het wordt dan ver kocht voor ƒ12000,inclusief vijf stellen jaloezieën, aan Adriana Joanna Lublink, sinds 10 Februari 1849 weduwe van Harmen Timmer van Meeteren. Deze had destijds te 's-Hertogenbosch met Johannes Babtista Muller een vennoot schap opgericht „tot het fabriceeren van mousserende en niet- mousserende fruitwijn". Mevrouw Van Meeteren was de dochter van Johannes Engelhardus Lublink, wiens wapen schild te zien is op het enorme doek in de gildezaal van het Makelaerscomptoir te Amsterdam. Tot 1 Maart 1857 was Voorduin voor ƒ900,'sjaars verhuurd aan Zacharias Croockewit te Amsterdam. De afstand tussen het huis en de Bloemendaalseweg was en is nog gering. Mevrouw Van Meeteren heeft daarin enige verbetering gebracht. Op 6 Maart 1858 bericht ze Hoog heemraden van Rijnland dat ze „het terras van het voorfront van het huis der hofstede Voorduin eene meer geevenredigde ronding wilde doen geven en ten dien einde zoude verlangen het te verbreden op 1 el 50 duim, uit de rigting der bolrondte van het tegenwoordige raster, over den grond, behoorende

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 120