DE SCHOTERVEENPOLDER Met alles wat er over de stad Haarlem en zijn omgeving geschreven is zou men vele kasten kunnen vullen. Er is bijna geen historische gebeurtenis, bouwwerk of buitenplaats, of er is wel eens een beschouwing aan gewijd. Merkwaardig genoeg is er maar heel weinig literatuur over de streek ten noorden van het station tot aan Santpoort, nu Haarlem-noord genoemd, door ouderen ook nog wel met Schoten aangeduid. Is wellicht het zo voor het oog ontbreken van directe aan knopingspunten met vervlogen tijden hiervoor een verklaring men heeft hier ongetwijfeld het verleden zeer rigoreus opgeruimd de geschiedenis van de streek, z'n bewoners, bouwwerken en sociaal-economische betekenis, rechtvaar digen deze geringe aandacht geenszins. Zo staat over de buitenplaatsen, hofsteden en kastelen, bestuurlijke en kerke lijke verhoudingen, nering en klein-industrie, om maar eens een paar onderwerpen te noemen, nauwelijks iets opgetekend; voor historisch geinteresseerden een moeilijk, maar dankbaar terrein temeer omdat het aantal raadsels en vraagpunten snel groter wordt naar mate men verder in de geschiedenis teruggaat. Overigens blijkt er, zij het misschien weinig opvallend, toch nog wel het een en ander bewaard gebleven te zijn, dat herinnert aan weleer: b.v. het Huis ter Cleef, Hogerwoerdt, het Huis te Zaanen, de Rechthuizen van Akendam en Schoten, de Zwitserse boerderij in het Noordersportpark en voorts de watermolen bij het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. Schrijver dezes werd geboren en getogen in een huis, dat uitziet op het bijna ongerept stukje Noordhollands polderlandschap gevormd door molen en omgeving. Het hier volgende is een samenvatting van hetgeen bij incidentele en helaas daardoor verre van volledige onderzoekingen gevonden werd over de molen en het gebied dat door de windkracht van zijn overtollig water werd ontdaan, de Schoterveenpolder. De twee hectare gras en akkerland tussen Marnixstraat en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 125