127 visie van het Hoogheemraadschap Rijnland. Was het aan vankelijk niet groot, vooral na de grote doorbraak van de Spaarndammerdijk in 1508 neemt de macht van het centraal bestuur aanzienlijk toe en daarmee haar bemoeienissen met plaatselijke waterstaatkundige initiatieven. Voorgeschiedenis Na deze vluchtige verkenning van de streek in het begin der 16e eeuw zullen we nu nagaan hoe in het gebied tussen Delft en Heerenweg de Schoterveenpolder tot stand komt. Wanneer heeft men besloten de voor dit gebied zo uiterst belangrijke waterhuishouding te gaan regelen door de aanleg van een zo „begrensd instituut als een polder? Helaas is deze vraag niet met zekerheid te beantwoorden, al vindt men in Allan 2 en geschriften van de hand van de vroegere archivaris A. J. Enschedé 3 wel ongeveer gelijkluidende verklaringen daar omtrent. Om dit ontstaan voldoende te verklaren, dienen nu de gebeurtenissen na 1500 op de voet gevolgd te worden. Zoals reeds werd opgemerkt heeft in 1508 een grote door braak van de dijk tussen Spaardam en Velsen plaats, welke veel wateroverlast bezorgt. Vervolgens wordt in 1515 een „convenant" gesloten tussen de regering van Haarlem enerzijds en eigenaars van landen gelegen tussen stadssingelgrachten, Zijlweg, duinen en Ver keerde weg anderzijds, waarover het volgende is opgete- tekend 4: „....En zijn met malcanden geaccordeert en over- comen, op t maicken van de waterlossinge, dat de voirs veenen, 't water quijt mogen worden en blijven. Tewetene dat de ghuene, die gelant zijn van de grote beeck, neder- waerts gaende tot an de zijlwech, streckende an de Duynen, betalen sullen de costen van 't sluysken te leggen> ten eynde van de Cerfsloot (Garenkokersvaart) bij Jan van Scagens boemgaertEnde de ghuene, die gelant sijn van de grote beeck, opwairts gaende tot an de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 129