DIRK CORNELIS HOUTGRAAF Hzn CATHARINA HOUTGRAAF-KÖHLER 11 juni 187224- februari 1962 7 november 188030 januari 1962 Met het overlijden van het echtpaar Houtgraaf-Köhler, bij velen bekend als „Kaatje en Dirk", zijn twee oude Bloe- mendaalse ingezetenen heengegaan. Beiden werden in Bloemendaal geboren, Houtgraaf in de kleine woning, gelegen tegen de herberg „De Knip" en naast het huisje „Bellevue" aan de Kleverlaan, zijn vrouw in het huis aan de Bloemendaalseweg-hoek Zomerzorgerlaan noord zijde, waar haar vader een slagerij had. Na zijn schooltijd kwam de jonge Dirk, die toen in Overveen woonde, in dienst bij de firma Rijnierse aldaar om het schil dersvak te leren, hij bleef er tot kort na zijn huwelijk. Uit die jaren wist hij aardige voorvallen te vertellen. Zo moest hij als jong maatje 's maandags tegen het middaguur voor de knechts met een flesje naar het café „Het Bruine Paard", dat naast de werkplaats van Rijnierse lag, om het te laten vullen met iets, dat uit Schiedam afkomstig was. Voor dat wekelijkse kar weitje kreeg hij een zilveren stuivertje. Van die opgespaarde stuivertjes liet hij later een horlogeketting maken. Iets wat hem ook altijd bijgebleven is, was het volgende. Toen notaris Johannes ter Hoffsteede zijn huis aan de Zijlweg van buiten had laten schilderen, moest Dirk gedurende een hele dag de weg voor het notarishuis met een tuinslang nat houden om te voorkomen dat stuifzand zich op de pas geschilderde pui zou vastzetten. In zijn jonge jaren was Houtgraaf een der oprichters van de Chr. Jongelingsvereniging „Obadja" in Bloemendaal, waar van hij jarenlang de secretaris bleef. Verder was hij lange tijd penningmeester van de Chr. Zangvereniging „Advendo". Gedurende meer dan vijftig jaren, van de oprichting af,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 13