129 - vaart is geweest, waarvan de uitmonding in de singel, toen de zanderij niet meer werd gebruikt, ten behoeve der brou wers was gedicht. Deze gedachte wordt waarschijnlijk mede verklaard uit de omstandigheid, dat volgens deze schrijver de Delft er in 1515 nog niet zou zijn. Het laatste baseert hij daarop dat de Delft in het genoemde convenant niet genoemd wordt. De Delft, een veenwatering, voor sommige delen ook wel Lange sloot en Vredesloot genoemd, is echter, zoals uitvoerig door Pier Hoekstra in zijn dissertatie over Bloemen- daal wordt uiteengezet, veel ouder en zeker geen zandvaart zoals door Allan wordt geopperd 5. De Kerfsloot gegraven als verbinding tussen Delft-Houtvaart enerzijds en de stads singels anderzijds lijkt veel aannemelijker en maakt begrijpe lijk, dat de Kerfsloot als afwateringsmogelijkheid voor de ingelanden van belang was. Hoe het ook zij, stedelijke rege ring en eigenaars vonden elkaar hetgeen resulteerde in het bovenvermeld convenant, waardoor de afwatering niet meer dan strikt nodig belemmerd werd, terwijl de brouwers de mogelijkheid hadden verzilting tegen te gaan als ook de dam aan de Verkeerdeweg mocht overlopen. Belangrijk voor het onderhavige gebied zijn vervolgens het tot stand komen van een tweetal zandvaarten, de Jan Gijzen- vaart en Heussensvaart. De Haarlemse poorter Jan Gijzen krijgt in 1537 vanReinoud van Brederode 11 morgen duinland in de banne van Aelberts- berg tegen vijf stuivers 'sjaars, benevens de vergunning een vaart te graven. Zo ontstaat de nu nog aanwezige Jan Gij zen vaart van de Santpoortse duinen naar het Spaarne. Twee jaar later, in 1539, krijgt de Haarlemse Burgemeester Claes van Heussen vergunning tot het zanden langs het Spaarne bij palen die speciaal voor dit doel geslagen worden. Zo wordt van het Spaarne ongeveer ter hoogte der voor malige Schoter Gasfabriek de Heussensvaart gegraven tot in Bloemendaal bij de Mollaan. Er wordt verschillend ge oordeeld over deze zandvaart. Allan schrijft, dat het graven van de vaart omstreeks 1530 plaats gehad heeft „vanwege

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 131