- 130 Dirck van Heussen, daar deze in de huwelijksvoorwaarden tussen hem en zijn vrouw, Jacoba van Berkenrode, wordt gereserveerd" 1. Hoekstra meent dat het een uitgraving van de Grote Beek is 3, hetgeen inderdaad op enkele kaarten zijn bevestiging lijkt te vinden, immers daar staat „Grote Beeck nu Huessensvaart' 1. In het Jaarboek 1960 onzer vereniging laat Mr. C. W. D. Vrijland in zijn bespreking van De Rijp eigenlijk in het midden of het, net als de Jan Gijzenvaart een nieuw gegraven zandvaart is, dan wel een „bewerking" van de reeds meermalen genoemde Grote of Schoterbeek. Uit de overeenkomst van 1515 en verschillende andere kaarten 1 blijkt echter duidelijk dat deze beek meer naar het noorden gelegen was en een duidelijk bochtig verloop had. De Heussensvaart daarentegen wordt steeds als een praktisch rechte vaart aangegeven. Bovendien komen op latere kaar ten 3 steeds een tweetal vaarten voor tussen Delft en Spaarne, hetgeen bevestigd wordt in de straks nog ter sprake komende visitatie van de vaarten en sloten bij de Delft van 1599. De „buren" van Aelbertberg blijken overigens allerminst gesteld op deze zandafgraverijzij weten bij de heer Hendrik van Brederode te bereiken, dat deze in 1563 belooft de nu door Dirk van Heussen gebruikte zandvaart ten eeuwige dage „gestopt" te houden en diens zanderij te beperken tot nader aangegeven grenzen, terwijl de buren de weg over van Heus- sens land en zijn vaart voor hun particuliere doeleinden mogen gebruiken. Merkwaardigerwijs vermeldt Allan eerst Dirck van Heussen als eigenaar, daarna Claes van Heussen. In het jaar 1580 moeten de brouwers andermaal ten strijde trekken tegen de verontreiniging van het water, nu tegen de blekers. De Vlamingen, die van 1577 tot 1580 overkwamen, hadden voornamelijk onder Berkenrode, Heemstede en Tetterode (Overveen) hun blekerijen aangelegd. Voor de weverijen werd veel vlas geteeld en in de sloten te rotten gelegd, hetgeen het „afkomende" water voor de brouwerijen ongeschikt maakte. Dit deden ook de blekerijen, die loog, melk en andere stoffen in het water lieten vloeien,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 132