132 beëindigd met een „accoord en willige condemnatie" be palende, dat de blekers tot het eind van het jaar zouden mogen blijven, maar dan moeten ophouden. Dit accoord wordt 3 maart 1584 nader bevestigd door een overeenkomst tussen de heer van Brederode en de Regering van Haarlem, waarbij bepaald wordt, dat geen blekerijen aan de zuidzijde der Zijl- weg zullen worden toegestaan en dat de stad Haarlem schadeloosstelling zal geven aan de blekers, wier blekerijen afgebroken worden. In datzelfde jaar volgt ook een keur, waarbij het rotten van vlas aan de zuidzijde van de Zijlweg verboden wordt. Beide neringen verhuizen nu naar het noorden en vestigen zich op de grens van duinen en veengronden onder Aelberts- berg, waar helder water en droog- en bleek-velden in ruime mate aanwezig zijn. Het „blekerswater" verzamelt zich nu in Delft en dwars daarop staande sloten, maar schijnt vooralsnog door de sluis in de Kerfsloot tegengehouden te worden. Er zijn althans tussen 1584 en 1597 geen klachten van brouwers opgetekend. In laatstgenoemd jaar echter vermelden de thesauriersreke ningen een op klachte der brouwers ingestelde Inspectie door de Burgermeesters van de vaarten, uitwaterende in de singel door het sluisje aan het einde van de Kerfsloot. Deze klachten worden in 1599 herhaald in verband met de zich in vaarten en sloten ophopende vuile stoffen afkomstig van de blekers. Er vindt nu „met een vletschuijte" een inspectietocht plaats, waarbij men Delft, Heussensvaart, Schoterbeek en Jan Gijzenvaart in ogenschouw heeft genomen n. en comende tot in de Delft aen, en aen 't water van dezelve Delft, eerst wat witachtig, daerna wat wit en dickachtig werden als men quam achter 't lant van de leproesen en opwaarts de voors. vaerte van de Delft, soe vol vuijlichheden was drijven, behalven de dickiche- den opten gront gesonken, dat nauwelicxs door dezelve vuijlicheden en was te passeren Ende gecomen sijnde voorbij 't huijs te Cleeff tot aan zeeckere vaerte genaemt Heussensvaert, lopende van Aelbertsberge aff,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 134