133 naer de Spaerne toe, die mits den troublen en't vervallen van den tijt, op eenige plaetsen onbruikbaer geworden was. Ende noch voorts opwaerts vaerende gecomen waeren mette schuijte tot aen zeecker beecksken lopende tot naer de Spaerne toe door Schoten, beneffens de woninge van Joncker Adam van der Duijn en van Za Mr Jan van Sloten, nu Jacob Dircxs, mntmr. etc.". In het verdere verslag laat men weten, dat beide vaarten „toegewassen" liggen en dat het hoog nodig is nieuwe ope ningen te maken, opdat het water een andere uitweg kon vinden, dan alleen door de sluis in de Kerfsloot. Burgemeesters overwegende hoe dit te doen, lieten getuigen horen om be wijzen in handen te krijgen dat dit zg. „schouwbeken" waren. Uit de afgelegde verklaringen blijkt dat de Grote of Schoter beek altijd een schouwwatering is geweest, welke door de buren van Aelbertsberg moest worden onderhouden, doch dat het niet bekend is, wanneer die beek is ontstaan. Hetzelfde zou het geval zijn geweest met de Heussensvaart, waarvan zij zich nog herinneren, dat zij gegraven werd. Waarschijnlijk is het de Haarlemse regering gelukt de vaarten enigszins te doen ruimen, want er worden geen klach ten meer van de brouwers vernomen. Wel vinden we in 1602 nog vermeldde Heussensvaart voorzover gelegen onder Ael bertsberg „jegenwoordich niet tot sanderij gebruikt legt ver vuilt en toegewassen" 12. Inmiddels bleef de Velserdijk regelmatig overlopen, terwijl de uit 1515 daterende dam aan de Verkeerdeweg en daar gelegen hebbende „veensluys" onvoldoende waren of niet goed onderhouden werden. Toen nu in de herfst van 1621 de Velserdijk weer op verscheidene plaatsen doorbrak, deed de Haarlemse regering, niet bij machte zelf handelend op te treden in het gebied dat onder de jurisdictie van de heer van Brederode viel, door tussenkomst van haar beide Hoogheem raden bij Rijnland het verzoek tussen Sandpoort en Spaarn- dam een dijk te leggen waarop door Haarlem toezicht mag

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 135