135 stroken verdeelt. Tot in de 20e eeuw heeft deze wetering de functie van aanvoerkanaal vervuld voor het gemaal, dat het water in het aanvankelijk naar het Spaarne, later naar de Delft lopende „boezem-water" overhevelde. Dit „boezem water" nu is de Heussensvaart. Geven deze door Allan genoemde gebeurtenissen, het pro ces van 1641 en de acte van 1652, eigenlijk niet meer dan een feitelijk constateren van het bestaan van een polder, ook in het archief van Rijnland bevinden zich geen stukken, die het moment van oprichten exact laten bepalen. Wel kan men uit zich daar bevindende stukken over vele in de eerste helft van de 17e eeuw gevoerde processen m.b t. bestuur en grens bepaling van de polder afleiden, dat er in die jaren nogal wat kwesties rezen, hetgeen bij een veel vroegere tot standkoming niet het geval zou zijn geweest14. In een „proces communicatoir", gevoerd in 1664 tegen Albertus C. v.d. Hoogh en Jacques Crommelingh, ingelanden, staat vermeld: „Daniël de Keyser, schout van Schooten en Aeckendam, mitsgaders oude molenmeester van Schooter- veenpolder, gelegen ten dele onder vrijdom van Haarlem en ten dele onder Schooten en Aeckendam in de jurisdictie van Brederode, dat so lange de voorss. polder is geweest, sijnde omtrent de tijd van 16 jaar, tot deze jaere 1664 in clusieve 15. Hieruit zou blijken dat de polder dateert van ongeveer 1648, wat echter weer in tegenspraak is met het door Allan genoemde proces in 1641. Bovendien bevinden zich in Rijnlands-archief stukken over bestuur, rekeningen en „landen in de Schoterveenpolder", welke beginnen in het jaar 1630 16. Op grond van deze, overigens slechts oppervlakkige onder zoekingen, kan over het jaar van ontstaan vooralsnog niets met zekerheid vastgesteld worden. Wat zou de aanleiding geweest kunnen zijn, dat men tot poldervorming dat is afsluiting van een bepaald gebied voorzover het water betreft overging? Allan zoekt dit bij de blekers: het keren en buitensluiten van het vuile water 17, dat hier zoals we gezien hebben inderdaad in overvloed

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 137