136 aanwezig was. Toont de inspectietocht van 1599 dit over duidelijk aan, zij leert tevens, dat er van een georganiseerde afsluiting in dat jaar van het gebied beoosten de Delft geen sprake was. Allan vervolgt: „de landen waren toch door de nieuwe Slaperdijk beter beveiligd tegen het IJ-water dan vroeger en hierdoor was dus de behoefte aan inpoldering verminderd. Er was zonder twijfel in de sloten behoefte aan goed water voor het vee, terwijl de vele buitenplaatsen langs de Schoter- weg, welke zich gedeeltelijk tot in de polder uitstrekten, veel hinder van de stank moeten gehad hebben. Volgens de kaar ten van de blekerijen zijn er in de Schoterveenpolder nooit dergelijke inrigtingen geweest en waarschijnlijk alleen omdat het meeste land in die polder aan de eigenaars der buiten plaatsen toebehoorde en zij om de stank dezer inrigtingen niet gaarne de blekers als naburen hadden". Inderdaad lagen de blekerijen beginnende bij de Kerfsloot tot aan het duin en vandaar langs de duinkant tot voorbij de Jan Gijzenvaart. Al blijkt overduidelijk, dat het blekersbedrijf veel schade toebracht door het zich in sloten en vaarten verspreidende afval-water, toch komt ons dit als enige verklaring voor het tot stand komen van een polder niet aannemelijk voor. Dat er binnen het latere poldergebied geen blekerijen zijn ge weest lijkt wel waarschijnlijk, al zal nader onderzoek moeten uitwijzen of dit samenhing met onwilligheid der grondeige naren dan wel wat ons waarschijnlijker voorkomt met het feit, dat deze gronden zich alleen al door hun drassigheid niet leenden voor het blekersbedrijf met zijn vele voorzienin gen en opstallen. Rond 1600 heeft het betreffende gebied, ondanks de uit het convenant van 1515 voortgekomen dam aan de Verkeer- deweg nog altijd zeer te lijden van wateroverlast, hetgeen ondermeer wel blijkt uit de in deze jaren herhaaldelijk voor komende kwesties over het voor zoveelste maal ophogen van de Zijlweg om begaanbaar en „waterkerend" te blijven 1S, en uit de omstandigheid dat het tot stand komen van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 138