wetering, echter ook hier alleen voor het stuk dat vanaf de Heussensvaart naar het zuiden loopt 23. Op de bekende kaart van het Hoogheemraadschap Rijn land van Floris Balthasar van Berkenrode, getekend tussen 1610 en 1615 komt weliswaar geen „Molenwetering" voor, maar wel ongeveer op dezelfde plaats en ook evenwijdig aan de Delft een „Lange Sloot", een naam, die op andere kaarten weer gebezigd wordt voor de Delft ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Dit kan welhaast niet anders dan de Molen wetering geweest zijn, al blijven er, ook t.a.v. de twee hiervoor genoemde situatie-tekeningen, nog wel enige vraagpunten. De kaart van blekerijpercelen tussen duinen en Delft van Pieter Bruins uit 1599 8 geeft helaas weinig details over het latere Schoterveenpolder-gebied, al dunkt ons het niet ver melden van de Molenwetering wel een aanwijzing, dat zijn bestaan in de latere omvang vóór dat jaar zeer twijfelachtig is. Wel staat op deze kaart iets als een kruis bij de Heussens vaart juist op de plaats waar later de watermolen gelegen is. De molen, zoals wij die nu nog kennen bij de Heussens- straat, stond daar stellig reeds vóór 1619. Inderdaad hebben de heer Corneille F. Janssen en molenmaker Jongejans bij onderzoek vastgesteld, dat enkele zeer oude delen van het onderhuis timmermanstekens dragen uit die tijd, terwijl een enkele zelfs wijst naar het vierde kwart van de 16e eeuw. Dit brengt ons tot de vraag of de molen als watergemaal, zij het misschien in lichtere uitvoering, wellicht toch nog ouder is, dan bovengenoemde stukken aantonen. Een voor dit gebied belangrijk gebeuren mag in dit verband niet onvermeld blijvenhet beleg van Haarlem in 15721573. Don Frederik vestigde zich op het Huis ter Cleef en liet de er vlak achter lopende Heussensvaart uitdiepen om mond voorraad en munitie op gemakkelijke wijze tot bij zijn hoofd kwartier te kunnen aanvoeren. Gedurende enige eeuwen heeft dit deel van de vaart dan ook Spaanse-vaart geheten (verg. Spaansevaartstraat). Uit beschrijvingen, kaarten en situatietekeningen van het beleg 24 blijkt, dat vele honderden Spaanse soldaten en Duitse huurtroepen aan weerszijden van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 142