142 achtige?) zandrug aan de oostzijde zich een veenlaag vormde. Al werd door het aanleggen van de Velserdijk (13de eeuw?) het gebied beter toegankelijk, een eerste begin van ontginning wordt pas mogelijk na het graven van de Delft (en Hout vaart?), welke de noord-zuid lopende veenlens in tweeën deelt en uitmondt in het IJ-meer. De natuurlijke afwatering door de Schoterbeek (en mogelijk eertijds ook de Haarlemse Beek) en Schotervliet wordt in het begin der 16e eeuw vergroot door de overigens voor een ander doel gegraven Heussensvaart en Jan Gijzenvaart. Het lage niveau der veengronden brengt een grote vochtig heid mee, waar zich omvangrijke hoeveelheden duinwater bijvoegen die zich via allerlei beekjes een weg zoeken naar het oosten; daarnaast loopt regelmatig de Velserdijk bij hoog water over, hetgeen alles bij elkaar dit gebied ongeschikt maakt voor een permanente en volledige exploitatie. Het aanleggen van een dam kort na 1515 bij de Verkeerdeweg brengt weliswaar enige verbetering, maar krijgt steeds minder effect als gevolg van het verstopt raken der afwaterings kanalen. Uit de gereleveerde gebeurtenissen, data en stukken krijgt men de stellige overtuiging, dat het ontstaan van de Schoter- veenpolder niet een exact te dateren gebeurtenis, maar veeleer een langzaam en incidenteel groeiend proces is van plaatse lijke initiatieven en maatregelen om het water te beheersen. Ten zuiden van de Zijlweg had dit trouwens al eerder plaats gehad. Ook de tamelijk frequente moeilijkheden, met daar- uitvoortvloeiende processen over bestuur, begrenzing en afrekening, welke vanaf 1630 plaats vinden, kunnen er op wijzen, dat hier aanvankelijk los van Rijnlands supervisie met afsluiten en reguleren is begonnen. Uit praktische over wegingen, dan wel min of meer gedwongen door Rijnlands keuren, wordt tenslotte de Schoterveenpolder een feit, waar door men de mogelijkheid krijgt die maatregelen te nemen die voor een effectieve beheersing van het waterpeil nodig zijn. Het blijft heel goed mogelijk, dat dit omstreeks 1640 pas z'n definitief beslag heeft gekregen. Dat echter reeds ver voor die

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 144