HAARLEMS MONUMENTENZORG IN 1962 Bij graafwerk ten behoeve van het verzorgingshuis, dat door de Ned. Herv. Diaconie wordt gebouwd ten Noorden van de St. Janskerk, zijn de uitlopers gevonden van een nederzetting, vermoedelijk uit de tweede tot derde eeuw vóór onze jaar telling, waarvan het centrum zich ongeveer bevonden moet hebben ter hoogte van het kruispunt van de Kruisstraat, de Nieuwe Kruisstraat en de Nassaustraat. Hiermede is de ouderdom van Haarlem niet vergroot! Het was namelijk duidelijk dat tussen deze bewoning en het begin van de latere nederzetting Haarlem een tiental eeuwen moet zijn verlopen. Wederom is het getal der huizen, waarvan bekend is dat zij van middeleeuwse oorsprong zijn, met één vermeerderd. In het perceel, gelegen op de hoek van het Begijnhof en de Groene Buurt, thans in gebruik als pakhuis, bleek zich een gotisch houten skelet te bevinden, dat wellicht als vroeg vijftiende eeuws mag worden beschouwd. Bij de afbraak van het perceel Jansstraat 34, ten behoeve van het bovengenoemde verzorgingshuis, kwam eveneens een ver rassing aan het licht. Dit pand, dat een voorgevel van eenvoudig achttiende eeuws karakter bezat, beschikte over een zeer zware binnenmuur, die, na van betimmeringen te zijnontdaan, een uit de dertiende eeuw stammende achtergevel bleek te zijn, hetzij van een woonhuis, hetzij van een deel van de Commanderij van St. Jan. De gevel, die vrij sterk was verminkt, bezat, naast sporen van vensters, één nog geheel gaaf bewaarde vensteropening. De vondst is nauwkeurig gedocumenteerd, terwijl de afgekomen materialen zijn opgeslagen. De vereniging „Hendrick de Keyser", reeds lang eigena resse van het perceel Korte Spaarne 25, heeft dit jaar ook de eigendom verworven van het belendende perceel Korte Spaarne 23. Dat deze monumentale tweelingtrapgevels, die het stadsbeeld van de Bakenessergracht beheersen, thans in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 146