145 één hand zijn gekomen, is een verheugend feit. Hier komt nog bij, dat de restauratie van beide panden thans wordt voorbereid, zodat op dit punt binnen afzienbare tijd een aanmerkelijke verfraaiing van het stadsbeeld kan worden verwacht. De restauratie van de Bakenessergracht kwam dit jaar nagenoeg gereed. De Wildemansbrug en de Begijnebrug werden vernieuwd als wulfbruggen van de traditionele vorm. De westelijke kademuur werd enigszins verplaatst, waardoor de kade beter berijdbaar werd, zulks tot gerief van de be woners. Bij deze verplaatsing is het karakteristieke enigszins gebogen verloop van de oude muur gevolgd. Daar ook de rooilijnen slingeren, zou een strakke, „moderne" muur zich zeer storend hebben gemanifesteerd. De geringe versmalling- van het grachtwater valt nauwelijks op. De herstelling van de gracht zal voltooid zijn, wanneer de beplanting zal zijn aan gebracht. In het verleden is steeds alléén de Oostzijde be plant geweest, waardoor een asymmetrisch profiel ontstond. Dit historische gegeven zal worden gerespecteerd. De linden, die thans geplant zullen worden, zullen door snoeien worden gedwongen een enigzins vlakke kroon te vormen; uit oude tekeningen blijkt dat dit ook vroeger geschied is. Men be reikt daarmede, dat de boomkruinen minder of niet hinderlijk zijn voor de aanwonenden. Het herstel van de Waalse kerk werd voortgezet. De dichtgemetselde vensters aan weerszijden van het orgel zijn van nieuwe harnassen voorzien, die wederom met met selwerk gevuld werden. In het zuidelijke venster was de oorspronkelijke tracering nog aanwezig. Deze bleek anders geprofileerd te zijn, dan de thans bij de restauratie aangebrachte harnassen. Voorts bleek, dat deze harnassen inwendig effen baksteen-roodgeverfd waren, zodat zij duide lijk contrasteerden met de gewitte muren. Helaas was de kerkvoogdij niet bereid, deze beschildering te herstellen. De uitkragende band metselwerk onder de aanzet van het gewelf was, over de bepleistering heen, paarsachtig rood ge schilderd, waarna daarop met witte verf voegen waren ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 147