146 schilderd. Dit schilderwerk is in de oorspronkelijke vorm en kleuren hersteld. Onder de muurstijlen, die de trekbalken van het gewelf schragen, bevinden zich dunne, driekwart-ronde kolonnetten, zgn. schalken, die, als de vensterharnassen, effen baksteen- rood geverfd waren. Bij de restauratie is hierop ten onrechte een voegverdeling geschilderd. Onder twee van deze schalken bevonden zich kleine, gebeeldhouwde kraagsteentjes. De ontbrekende kraagsteentjes zijn opnieuw aangebracht; zij zijn gehakt door de beeldhouwer G. van Duuren. De kraag steentjes bevinden zich onmiddellijk boven een waterlijst, die zich langs de gehele kerkruimte voortzet. Deze lijst was even eens oorspronkelijk elfen rood geschilderd. Bij de herstelling- van het pleisterwerk is deze lijst meegepleisterd, en derhalve van rood: wit geworden. Zoals reeds in het vorig Jaarboek werd vermeld, is ook het gewelf van de kerk in een niet-oorspronkelijke kleur opge schilderd. Het valt zeer te betreuren, dat bij deze restauratie de kans is gemist, door herstel óók van de kleuren, het karak ter en de stemming van deze gothische kerkruimte volledig te herwinnen. En dat, terwijl alle gegevens aanwezig waren! Thans resteert nog het herstel van de vloer, het meubilair en het orgel, alsmede van een tweetal muurschilderingen, waarvan één tijdens de restauratie aan het licht kwam. (architect: Y. Kok.) Het Coomans' Gildehuis, gelegen op het inpandig speel terrein Witte Herenstraat 32, kwam gereed. Dit gildehuis kwam in 1644 tot stand, door samentrekking van een tweetal huisjes van het Coomans' hofje. In de loop van de achttiende eeuw werd het huisje van een verdieping voorzien, waarin de woning van de gildeknecht. In de negentiende eeuw kwam het hofje in bezit van mr. A. J. Enschedé, die het liet slopen op het gildehuis na. De gildekamer voorzag hij van een zeer samengestelde betegeling, alsmede van wonderlijke namaak- kruisvensters. Aldus deed het huisje als tuinhuis dienst. Het herstel was vooral van constructieve aard, waarbij de vensters weer van de achttiende-eeuwse roedeverdeling werden voor-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 148