152 - uit dejaren 16301640; 15 werken uit de jaren 16401650; 7 werken uit de jaren 16501660 en 8 werken uit de jaren 1660—1666. Wanneer we de Berlijnse versie van „Malle Babbe", die 13 dagen voor de sluiting van de tentoonstelling nog aan de collectie werd toegevoegd meerekenen, bestond de tentoon stelling dus uit 80 werken. Het is misschien wel aardig te bedenken dat de gezamenlijke groepsportretten van het Frans Halsmuseum 84 beeltenissen binnen hun kader verenigen zo dat het feitelijke aantal por tretten op de tentoonstelling (met de voorgestelden op de familieportretten meegerekend) 174 bedroeg. Natuurlijk zijn wij de bruikleengevers gelijkelijk dankbaar voor het tijdelijk afstaan van hun kostbaar bezit, doch in enkele gevallen kreeg deze geste bijzondere allure door bij komstige omstandigheden. We denken hierbij aan bruiklenen die tot voor kort werden verworven, zoals de portretten van de heer en mevrouw Bodolphe uit Yale University Art Gallery, New Haven, Connecticut, en het portret van Pieter Cornelisz. van der Morsch uit het Carnegie Institute, Pittsburgh, Pennsylvania. Voorts aan bruiklenen van uitzonderlijke waarde, die bovendien voor Jh vier maanden onttrokken werden aan de openbare verzamelingen waarin zijn een der hoogtepunten vormden, zoals La Bohémienne uit het Musée du Louvre te Parijs, De Man met slappe hoed uit de Gemaldegalerie, Hessisches Landesmuseum, Kassei en de Staande man met hoed uit het Metropolitan Museum te New York. Van uitzonderlijke betekenis was ook het bruikleen van het Familieportret, uit de National Gallery te London aange zien hiermee een bijzondere maatregel werd genomen op de voor genoemd museum geldende wet, die geen uitgaande bruiklenen toestaat. Een ongewone attractie vormden de bruiklenen van de doeken met de voorstelling van Lucas en Mattheus uit Rusland, aangezien deze, in 1959 ontdekt in het depot van het museum te Odessa, voor het eerst buiten Rus land werden geëxposeerd 2.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 154