- 153 Van de grote medewerking die wij allerwege, nationaal en internationaal ondervonden, wordt gewag gemaakt in het voorwoord van de catalogus. We willen daarom in dit résumé volstaan met onze eerbiedige dank te betuigen aan H. M. de Koningin die aanstonds bereid was het Beschermvrouwschap te aanvaarden, Speciaal vermelden we ook nog dat de Inter national Council of Museums (ICOM) aan de tentoonstelling het predikaat Exposition patronnée heeft verleend. Er zijn verschillende factoren die ongetwijfeld hebben bij gedragen tot de algemene goodwill die de tentoonstelling overal ondervond. Eliertoe kunnen wij allereerst de omstandig heid rekenen van het waarlijk historisch gebeuren dat het Elaarlemse Gemeentemuseum een eeuw bestond: een evene ment dat allerwege geacht werd de opzet van een tentoon stelling van dit formaat te rechtvaardigen. Voorts bood de aanwezigheid van de 8 groepsportretten van Frans Hals uit het gemeentelijk bezit de unieke gelegen heid om de kern te vormen van een tentoonstelling van Frans Hals zoals elders niet te realiseren zou zijn geweest. Op het stuk van de beveiliging konden garanties worden gegeven die in niet geringe mate hebben bijgedragen tot de inwilliging van kostbare bruiklenen: het Frans Halsmuseum is het eerste museum in Nederland dat supersonisch werd beveiligd; de installatie werd bespoedigd met het oog op de grote verantwoordelijkheid die de tentoonstelling met zich nam. Verder werd een brandmeldings-systeem in elke ruimte van het museum aangebracht, waardoor de grootst mogelijke veiligheid tegen brand werd verzekerd. Bovendien was er extra politiebewaking in de nachtelijke uren met frequentere rondes dan te doen gebruikelijk. Het exterieur van het mu seum werd vanaf zonsondergang met projectors verlicht. Alle bruiklenen werden in de museumzalen beschermd door ijzeren barrières die de drommen bezoekers op gewenste afstand hielden. Ten slotte gaf ook de distributie van 333 passe-partouts voor het politiepersoneel de garantie van een voortdurende

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 155