154 extra controle. Aan de bruikleengevers kon bovendien de zekerheid worden gegeven dat hun stukken bij dreigend oor logsgevaar konden worden ondergebracht in de schuilkelders in de duinen op ongeveer 5 Kilometer afstand van Haarlem. Een groot voordeel was het ook dat de Frans Halstentoon stelling in de zomer van 1962 nagenoeg de enige manifestatie van grote allure was op het Europese continent, terwijl de weersomstandigheden, die over het algemeen door voort durende depressies werden beheerst, een hogedrukgebied deden ontstaan boven het Frans Halsmuseum. De catalogus werd ingeleid door de directeur van het Frans Halsmuseum. De wetenschappelijke beschrijving van de tentoongestelde werken is van de hand van professor Seymour Slive, in samenwerking met de wetenschappelijk assistente bij het Frans Halsmuseum, Mejuffrouw C. A. van Hees. Het mag als een bijzondere prestatie worden aangemerkt dat de catalogus in vier talen kon worden gepubliceerd, het geen voor zover ons bekend een unicum mag heten in het tentoonstellings-wezen. De totale oplaag bedroeg: 65.000. De oplagen van de Hollandse en Franse catalogus raakten kort voor het einde van de tentoonstelling uitverkocht. De officiële opening van de tentoonstelling op 15 juni 1962 viel samen met die van het Holland-Festival en vond plaats in de Grote of St. Bavo-kerk. Om 20 uur hadden ruim 1200 genodigden hun plaats ingenomen in de kerk, waar het wel komstwoord werd gesproken door de Burgemeester van Haar lem, Mr. O. P. F. M. Cremers. Daarna werd de tentoonstelling ingeleid en geopend verklaard door de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Y. Scholten, bij welke gelegenheid professor Slive en de directeur van het Frans Halsmuseum werd medegedeeld dat zij door H.M. de Koningin waren benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Onder de gasten waren o.m. aanwezig de Ministers Beerman en Toxopeus, vele leden van het Corps Diplomatique en het Cour International de Justice. Zeer indrukwekkend was de bloemenhulde die daarna werd gebracht bij het graf van Frans Hals in het koor en door

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 156