13 was Houtgraaf een zeer actief lid van de Schietvereniging „Bloemendaal Commando". Als gevolg van de Boerenoorlog was deze op 15 februari 1900 als Weerbaarheidsvereniging opgericht, maar al spoedig beoefende men er het schieten uitsluitend als sport. Voorzitter ervan was de in Bloemendaal zo bekende Abraham Koolhoven. Tal van jaren maakte Houtgraaf deel uit van het bestuur. Later heeft men hem tot ere-voorzitter van de vereniging benoemd. Als een bijzonder heid kan nog vermeld worden, dat destijds ook Mevrouw Houtgraaf aan de schietsport deelnam en menige prijs heeft behaald. De heer Houtgraaf gold in zijn tijd voor een der beste schutters van Noordholland, tijdens nationale en door Neder land uitgeschreven internationale wedstrijden verwierf hij tal van medailles en prijzen. Tot 1931 was hij ook bestuurslid van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Scherp schutters. In maart 1903 trouwde Houtgraaf met de winkelierster Kaatje Kohier. Haar ouders hadden in 1900 het winkelhuisje van Leentje Hessels gekocht nu perceel Bloemendaalseweg 36 waar deze huishoudelijke artikelen, klompen en een voudig speelgoed verkocht, maar waar de dorpsjeugd ook een cent snoepgoed kon kopen. Hier nu begon juffrouw Kohier op 15 augustus 1900 onder de naam „Gezusters Kohier" een manufactuurzaak, de eerste in het dorp Bloemen daal. Reeds na enige jaren werd de zaak naar het tegenwoor dige pand Bloemendaalseweg 26 verplaatst. Een paar jaren na zijn huwelijk verwisselde Houtgraaf de verfkwast voor de ellemaat om samen met zijn vrouw verder de zaak te beheren. Bloemendaal breidde zich in die jaren sterk uit en het waren niet alleen de dorpsbewoners, maar ook de villabewoners, die de zaak bezochten. Met een zekere trots konden de Houtgraafs vertellen hoe in die jaren menige equipage met koetsier en palfrenier in livrei voor hun winkel stil hield, wanneer de dames bij hen inkopen kwamen doen. En hoe betreurden zij het dat na de Tweede Wereldoorlog veel bekende families na hun noodgedwongen vertrek naar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 15