14 elders niet meer in Bloemendaal terugkeerden. Voor hen was toen Bloemendaal met zijn vele nieuwe bewoners niet meer het oude Bloemendaal. Het waren dan ook altijd gebeurte nissen uit vervlogen dagen waarover zij graag spraken. Vooral de heer Houtgraaf met zijn scherp geheugen herinnerde zich de vroegere toestanden in de dorpen Overveen en Bloemen daal wel bijzonder goed. Zó goed zelfs dat hij hij naderde toen de 80 al dicht op een desbetreffend verzoek zijn herinneringen in 1950 op schrift stelde onder de titel: „Be schrijving van Overveen en Bloemendaal uit mijn jeugd", daarbij als het ware van huis tot huis door de beide dorpen wandelende. Na de bevrijding werd de manufactuurzaak meer ingericht op het zogenaamde „kleinvak". De heer Houtgraaf en zijn vrouw, beiden al op gevorderde leeftijd, konden zich minder goed instellen op de soorten textielgoederen, die toen in de handel kwamen en beperkten zich daarom tot de verkoop van de kleinere artikelen van hun vak. Veel van hetgeen men elders niet meer verkrijgen kon, was echter in de ouderwetse winkel van de Houtgraafs nog altijd te koop. Belangrijke dagen in hun leven betekenden hun vijftig jarige echtvereniging, het vijftigjarig, maar vooral het zestig jarig bestaan van de zaak in 1960. Van de zijde van het gemeentebestuur van Bloemendaal, de Kamer van Koop handel voor Haarlem en omstreken en van de Bloemendaalse middenstand uit de naaste omgeving ontvingen zij bij laatst genoemde herdenking tal van blijken van medeleven in allerlei vorm. Bijzonder ook waren zij getroffen door de be wijzen van belangstelling, die zij van vele vroegere Bloemen daalse families ontvingen. De voor hen onvergetelijke dag werd besloten met een serenade van het plaatselijke muziek- en tamboerkorps „Sursum". Tot het laatst toe heeft het echtpaar Houtgraaf-Köhler de zaak, waarmede het om zo te zeggen was samengegroeid, voortgezet. Nog geen maand na elkander, kwam aan het werk zame leven van deze twee oude Bloemendalers een einde. A. M. G. Nierhoff

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 16