SJOERD HENDRIK DE ROOS 14 september 18773 april 1962 In de kleine maar internationale wereld van de typografie was Sjoerd de Roos een legendarische figuur. In Haarlem, waar hij de laatste twintig jaar heeft gewoond, kende men hem als tekenaarhij was lid van Kunst Zij Ons Doel en exposeerde op de ledententoonstellingen dikwijls een paar van zijn studieuze tekeningen. In 1947 toen hij 70 jaar was geworden meenden zijn vrien den dat het juiste ogenblik voor een retrospectieve tentoon stelling in de stad waar hij woonde, gekomen was. In het Frans Halsmuseum is toen een zaal ingericht met een overzicht van zijn werk en het was zelfs voor zijn intiemste vrienden wonderlijk om te zien hoe wijd het gebied van zijn invloed eigenlijk is geweest. Gedurende zijn lange leven hebben zich verschillende takken van kunst zó gewijzigd en ontwikkeld dat het voor de latere generaties bijna niet te bevatten is dat er mensen zijn die een dusdanige omwenteling bewust hebben meebeleefd. De Roos nu heeft niet alleen deze veranderingen zien ge beuren, maar heeft daar zelf een rol in gespeeld, en voor ons land een zeer grote. De opkomst van het socialisme, dat toen nog een kindje was dat gewiegd werd door de aristocratie van de geest en zeker niet door de arbeiders zelf, heeft op hem een blijvende invloed gehad. Het merkwaardige is dat deze ongeletterde schoenmakers- zoon beter de gedachte en het wezen van de sociale omwente ling in practijk heeft weten te brengen dan veel van de be roemde buitenlanders. De merkwaardige figuur van William Morris is hem een voorbeeld geweest en ik geloof niet dat De Roos ooit heeft ingezien dat hij voor ons land heeft weten te doen wat zijn idool voor het zijne nooit heeft kunnen volbrengen. Bij de tentoonstelling van De Roos in het Frans Halsmuseum

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 23