22 was het een ongezochte gelegenheid om met het materieel van een van de oudste uitgeverijen en een dergelijke drukkerij in de hand, aan te tonen welk een omwenteling ten goede de activiteiten van De Roos veroorzaakt hebben. Niet zijn werk alleen, maar ook zijn talloze geschriften zijn van enorme invloed geweest op ,,de wereld van het Boek". Afgezien van zijn vele letterontwerpen en de voorbeelden die hij er mee heeft ontworpen en die door de Nederlandse drukkers met min of meer goed gevolg werden gebruikt als modellen, heeft hij talloze uitgevers met adviezen bijgestaan. Alleen al deze werkzaamheden hebben een eigen stijl gegeven aan het Nederlandse drukwerk. In zijn Haarlemse tijd had De Roos weinig belangstelling meer voor de typografie. Teleurgesteld door de vervlakking en de „artistieke" beunhazerij in het vak waaraan hij zijn werkkracht had gegeven, wendde hij zich weer naar zijn jeugdliefde, het tekenen in de natuur. Zijn grote kennis van de natuur en zijn bewondering voor de verbeelders ervan uit vroeger eeuwen, geven zijn tekeningen soms iets „ouds", zij lijken niet helemaal van deze tijd te zijn. Misschien wel omdat hij op middelbare leeftijd nauwelijks de tijd heeft gehad om zijn talent te ontwikkelen, voelde hij de behoefte om echt te studeren, zoals een jonger mens zou moeten doen. Maar naast deze haast topografische studies heeft hij tekeningen gemaakt die een eigen poëtische schoonheid hebben en die het beste evenaren. Een ander spiegelvlak van deze bijzondere persoonlijkheid was zijn enorme kennis van de grafische technieken. Als kind al verzamelde hij daar voorbeelden van en met feilloze smaak was niet alleen zijn eigen collectie samengesteld, maar ook legde hij de grondslag van de verzameling die in de Typo grafische Bibliotheek van de Lettergieterij Amsterdam is gevestigd. Als mens was De Roos een eerlijk en driftig man, koppig als een rechte Fries betaamt, een hartelijke echtgenoot en vader en, door zijn natuurlijke beschaving en veelzijdigheid, zonder veel van de onhebbelijkheden die veel „kunstenaars"

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 24