Dr. ADOLF MELCHIOR DOKTER, TEKENAAR, SCHRIJVER 26 mei 189820 april 1962 Adolf Melchior was een telg van een Noord-Hollands geslacht, waarvan velen arts zijn geweest of nog zijn. Hij was geboren in Schagen; zijn vader was daar dokter. Zowel in zijn H.B.S.-tijd in Alkmaar als in zijn studententijd in Am sterdam liet hij zich kennen als een vrolijke kerel vol durf, die zonodig flink van zich afkon bijten. In 1922 zien we hem als rector van de senaat van het Amsterdams studentencorps, in 1925 als arts en in 1930 als doctor medicinae. Intussen was hij assistent geweest bij Dr. van Dam in Alkmaar en bij Prof. van Rooy in Amsterdam. In 1931 volgde zijn vestiging als vrouwenarts in Haarlem. Hier kon hij zijn gaven van hart, hoofd en hand voortreffelijk ontwikkelen en het was niet verwonderlijk, dat zijn praktijk in korte tijd tot bloei kwam. Hij was eerst gevestigd in het Kenaupark. Vooral in de uit gebreide en volkrijke stadsgedeelten ten noorden van het station werd zijn hulp door artsen en vroedvrouwen ingeroepen. Hij was ijzersterk; de opoffering van veel nachtrust leek hem niet te deren. Daardoor heeft hij zeer vele patiënten aan zich verplicht. Daarbij was hij een uitstekend en snel operateur. Zijn vele voortreffelijke kwaliteiten hadden tot gevolg, dat het bestuur van het Diaconessenhuis hem in 1934 de leiding van de gynaecologische afdeling toevertrouwde. Tot zijn 60ste jaar heeft hij deze functie vervuld. Aan het eind van de dertiger jaren zien we een ander facet van zijn persoonlijkheid naar voren komen. Als jongen had Melchior al getekend; op zijn vacantiereizen had hij dit altijd nog gedaan en nu begon hij deze vaardigheid, eerst onder leiding van Anton Pieck, meer te ontwikkelen. Toen hij in oorlogstijd hij nam natuurlijk deel aan het verzet der artsen helemaal niet meer naar het buitenland kon, be steedde hij zijn vrije tijd aan tekenen in de oude St. Bavo. Een prachtig boek met reproducties van zijn tekeningen was

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 29