29 het resultaat. Dit werd lang niet zijn enige pennevrucht. Een hele reeks boeken van zeer verschillende aard, o.a. de humo ristische kinderboeken Ware en onware verhalen van Eduard het schaap, I en II, en vele reisverhalen volgden. Wie kent niet zijn boek over de eerste walvisvaart van de Willem Barendsz in 194647? Deze en enkele andere van zijn reizen waren van een geheel andere aard dan die, welke een gewoon toerist onderneemt. Het waren reizen naar slechts weinig bekende streken, reizen met ontberingen, reizen, waarbij veel van volharding en lichaamskracht gevraagd werd. Men leze er maar eens zijn „Schoonheid en bijgeloof in Oost- Afrika", en zijn „Amazonas, Hel en Paradijs" op na. Hij was niet alleen de schrijver, maar ook de illustrator van zijn boeken. Dit getuigt wel van een zeldzame begaafdheid. In de jaren 1950'60 hield hij voor tal van verenigingen voor drachten over zijn reizen. Toen hij in 1958 zijn practijk neerlegde, hij was toen 60 jaar, kon hij zich geheel aan de journalistiek wijden. Hij werd nu redacteur van het mede door hem opgerichte „Spreekuur thuis", een populair-medisch maandblad, uitgegeven onder de auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. Men had geen betere keus voor redacteur kunnen doen. Door zich geheel aan zijn nieuwe taak te geven wist hij dit tijdschrift tot bloei te brengen. Insiders weten, met hoeveel toewijding hij hieraan heeft gewerkt. Op kunstgebied paarde hij een zeer goede smaak aan een grote kennis. Hij verzamelde veel; zijn huis aan de Raam- singel werd een waar museum. „Met pincet en penseel", een vereniging van artsen, die als amateur schilderen en tekenen, is door hem in 1949 opgericht; tot zijn dood heeft hij er leiding aan gegeven. Ondanks deze veelzijdige activiteit stond hij altijd klaar voor zijn vrienden. Wie eens raad wilde hebben van een man, die steeds met twee benen op de grond stond en daarbij een goed hart en een scherp inzicht had, klopte gaarne en nooit tevergeefs bij hem aan. Ook was hij er erg op gesteld, als men

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 31