Drs. ANTONI KOUWENAAR 1 november 189419 september 1962 De Nederlandse houthandel verloor door het plotseling overlijden van drs. A. Kouwenaar een persoonlijkheid van bijzondere betekenis. Geboren te Nieuwkoop als zoon van een arts, doorliep hij de H.B.S. en Handelsschool te Haarlem en studeerde hij economie aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, waar hij in 1923 het doctoraal examen aflegde. Na enige jaren in het bankwezen praktijk te hebben opgedaan, vertrok hij naar het toenmalige Ned. Indië om werkzaam te zijn bij enkele cultuurmaatschappijen, o.a. de H.V.A. In 1934 repatrieerde de heer Kouwenaar en deed zijn intrede als directielid bij de N.V. Houthandel Peltenburg en Zonen. Al spoedig viel zijn gevoel voor organisatie in de houthandel op en bekleedde hij enkele functies. In 1939 werd de heer Kouwenaar aangezocht als directeur van het op te richten Rijksbureau voor Hout, waaruit bleek dat de regering het volste vertrouwen had in zijn persoonlijkheid. In de zware oorlogsjaren wist hij door zijn rustig optreden en diplomatieke gaven veel tot het behoud van de Nederlandse houtkoperij tot stand te brengen. Door zijn toedoen konden velen een onderkomen vinden op het Rijksbureau ter voorkoming van werkzaamheden in Duitsland. Op eigen verzoek trad hij in 1947 als directeur van het Rijksbureau voor Hout af. Zijn grote belangstelling en aangeboren gevoel voor or ganisatie maakten, dat hij in de houthandel vele functies vervulde. De voornaamste waren: voorzitter van het distrikt „Haarlem en Ommelanden", in welke hoedanigheid hij zitting had in het hoofd- en dagelijks bestuur van de vereniging van Nederlandse houtkopers; voorts was hij als deskundige lid in vele commissies. In 1951 nam hij het initiatief tot op richting van de Ned. Vereniging van Tropisch Hout, waarvan hij enkele jaren daarna voorzitter werd. Door zijn vlotte beheersing van de moderne talen in woord

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 33