45 gewezen, en dat dat reeds in de 15de eeuw was, zoals Hallema veronderstelt (blz. 33), wordt bevestigd door een akte in het archief van de Rekenkamer der Domeinen 3 van 10 juni 1484, inhoudende een overeenkomst met het Haarlemse stadsbe stuur, om, daar de grafelijke gevangenis binnen de stad, het Gravesteen, in danig verval was en als gevangenis niet meer voldeed, op één der poorten of torens „een goede stock ende vaste vangenisse" te maken, „daerinne men sal mogen houden ende sluyten mijns Genadighe Heren gevangenen". De stad zal deze gevangenis ten eeuwigen dage onderhouden, doch krijgt in eigendom „thuus mitten erve der graeflicheit toebe horende, daer men binnen dese voirs. stad mijns Genadighen Heren vangenisse tot desen dage toe gehouden heeft" (het Gravesteen dus). Klaarblijkelijk heeft Haarlem echter, naast deze ge vangenis van de Graaf, ook een eigen gevangenis gehad, althans in de Thesauriersrekening, lopende van 1 september 1524 tot 1 september 1525, komt onder de inkomsten een post van 240 pond voor, die men had ontvangen van Gheryt van Berckenrode Gerytsz. wegens ,,de coop van de huysinge mitten erve, gelegen ende gestaen in de Battejorisstraet, geheten die stock, dwelcke de vangenisse van der voirs. stede geweest is en die burgermrn. hem van der voirs. stede weghe vercoft hebben om II C XL tot XL groten Vlaems tpont, mits dat zij een ander beter vangenisse hebben doen maicken op ende in Sinte Janspoirte". Hiermee correspondeert een post in diezelfde rekening onder het hoofdstuk „tymme- ringhen" van eveneens 240 pond wegens arbeidslonen, hout, stenen, kalk, ijzerwerk en andere materialen „omme de Sinte Janspoort daarmede te doen repareeren ende afmaecken, een nieuwe cappe daerup te maecken ende sekere stocke ende vangenisse daerinne te doen maecken, also deselve poirte voortaen de vangenisse van de voirs. stede wesen sal". Men zou kunnen menen, dat de in 1484 afgesproken ver bouwing van één der stadspoorten tot gevangenis nu eerst tot stand was gekomen en dat de „stock" in de Barteljorisstraat een tijdelijke gevangenis was geweest, maar aangezien deze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 47