46 zo uitdrukkelijk wordt aangeduid als „vangenisse van der voirs. stede", terwijl de gevangenis op de stadspoort zou moeten dienen voor „mijns Genadighe Heren gevangenen", zal moeten geconcludeerd worden, dat men in 1524/5 om een of andere reden, misschien bezuiniging, besloot om ook de stedelijke gevangenis naar de Janspoort over te brengen. De Janspoort schijnt echter als gevangenis niet te hebben voldaan. Gebrek aan ruimte was hiervan vooral de oorzaak, te meer, toen zo velen om den gelove gevangen werden gezet. Vermoedelijk is dit ook de reden geweest, waarom de stad in 1549, blijkens een post in de Thesauriersrekening van dat jaar, wederom een huis in de Barteljorisstraat aankocht „omme een gevangenhuys daeraf gemaect te worden' Het transport van dit huis is voor Schepenen gepasseerd op 6 december 1549: Joost Jansz. van Neck goutsmit verkoopt dan aan Gheryt Steffens oud-burgemeester (de gevolmachtigde van de stad) zijn huis, „daer hy nu ter tijt inne woont, staende in de Batteljorisstraet tusschen terff van Hoorn an deen zyde ende de wed. van Willem van Berckenrode an dander zyde voor 400 Philippus gulden „te XXVII stuvers tstuck' Deze Willem van Berckenrode was de tweede zoon van genoemde Gheryt Gherytszoon van Berckenrode, die het huis op de hoek van de Grote Markt en de Barteljorisstraat van zijn vader erfde, terwijl zijn oudere broeder Hendrick het Huis te Berckenrode (onder Heemstede) verkreeg4. De nieuwe gevangenis zou dus komen naast het huis, waar te voren de stedelijke gevangenis werd gevonden. Men begon met de verbouwing van de nieuwe aankoop al in augustus 1550, althans volgens een post in de Thesau riersrekening van 1550/1, waarbij „tot maickinge van een nyeuwe stock of gevangenhuys in de Batteljorisstraat" voor stenen, kalk, enz. en het loon der „werckgesellen" 699 pond 10 penningen worden geboekt. In maart 1551 werd het werk echter gestaakt, terwijl de meeste materialen nog „onver wrocht" bleven liggen. Dit laatste wijst er op, dat er een kink in de kabel was gekomen. Gonnet vermoedt, dat men er van hogerhand bezwaar tegen maakte, dat Haarlem er twee

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 48