47 gevangenissen op na zou houden en dat daarom op 18 novem ber 1556 twee burgemeesters van Haarlem en de pensionaris der stad op het Huis te Assumburg onder Heemskerk een conferentie hadden met Gerrit van Assendelft, president van het Hof van Holland. Blijkens de post voor vacatiën en reis kosten, voorkomende in de Thesauriersrekening van 1557, wordt namelijk vermeld, dat de heren van Haarlem met Gerrit van Assendelft o.a. hadden „gecommuniceert ende geconsuleert op de sake van de nyeuwe vangenisse binnen Haerlem te maken". Spoedig hierna zien wij echter ook plannen om de grafelijke gevangenis binnen de stad door een nieuwe te vervangen. De aanleiding hiertoe was een aanschrijven aan de magistraat van Haarlem van Antoine de Lalaing, graaf van Hoog straten, de tijdelijke landvoogd, van 17 oktober 1557 over de slechte bewaking van de gevangen genomen Herdopers, die uit de (Janspoort) gevangenis predicatiën tot den volke had den kunnen houden. Haarlems regering verdedigde zich daartegen met een request, waarin zij toegaf, dat de gevan genis, die zij „Uwe Majesteyts vangenisse" noemde, niet aan de eisen voldeed tot bewaring der ketters, en daarom verzocht om een nieuwe en betere gevangenis, „een goet, starck vange nisse in eene bequame plaetse binnen Uwer stede van Hair- lem", echter buiten bezwaar van de stedelijke finantiën, doch ten laste van de Koning en van „Kennemerlant, Beverwijck ende zijnen toebehooren, daerinne alle de confiscatien comen tot Uwe Majesteyts profijte". In de apostille op dit request werd inderdaad last gegeven om de gebieden, waarover de stad Haarlem het halsrecht had, aan te schrijven om bij te dragen tot de bouw van een nieuwe en grotere gevangenis binnen Haarlem. Het resultaat, dat hierin bereikt werd bij de verschillende gerechten, was echter gering 5, zodat van zo'n nieuwe gevangenis niets is gekomen. Het gevolg is blijkbaar geweest, dat de bouw van de stede lijke gevangenis in de Barteljorisstraat, die niet, gelijk de Janspoort, stond „verre van het Stadthuys ende Marctvelt, daer men denselven delinquanten moet questioneren ende

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 49