48 nae haer condempnatie excuteren", wederom werd opgevat, zodat de stad ten minste beschikte over een „dievenkelder" dichtbij het Raadhuis, de zetel van haar rechtspraak. Deze „dievenkelder" nu is ten tijde van de belegering door de Spanjaarden (1572/3) gebruikt om er enige Rooms- Katholieke burgers in op te sluiten, die verdacht werden van heulen met de vijand. Toen de volkswoede, opgezweept door het steeds minder gunstige verloop van het beleg, zich tegen hen keerde, werden de oud-burgemeesters Lambert Jacobs- zoon van Roosveld en Quirinus Dirkszoon Talesius, die tot dusver in hun huizen bewaakt waren, en Adriaan van Groenevelt, die in een kelder onder het Stadhuis zat opge sloten, in de nacht vóór Pinksteren (9 mei) 1573 „alsamen geleyd in die dievenkelder in die Barteliorisstraat". In deze gevangenis was een „tuintje met bloemen bezaaid en ver sierd met allerlei lieflijke kruiden", waarin de gevangenen door de welwillendheid van de cipiersvrouw wat verpozing mochten zoeken, hetgeen echter later door de Burgemeesteren zou zijn verboden 6. Deze dievenkelder was het, welke op 13 mei d.a.v. door een woedende menigte soldaten, die tot razernij was gebracht door wreedheden door de Spanjaarden vóór de wallen bedreven, met geweld werd opengebroken. De gevangenen werden daaruit gehaald en zonder vorm van pro ces ter dood gebracht. Verder horen wij niets meer van deze dievenkelder in de Barteljorisstraat, totdat op 27 april 1622 aan Jacob Janszoon Smuyser, wijnkoper, door Burgemeesteren van Haarlem huizinge en erf in de Barteljorisstraat ,,'t welck tot desen des stadts (sic!) gevanckenisse is geweest" voor 3030 Car. gld. verkocht werden, belend aan de noordzijde door Maritgen Jacobsdr. met gemene muur, mitsgaders de nazaten van Gerrit van Berckenrode tezamen, aan de zuidzijde de erven van Dyewertgen Adriaensdr., weduwe van Jan Pietersz. Osseweier en de nazaten van Gerrit van Berckenrode te zamen, „achter mette plaets en ook eensdeels met de kelder streckende aen ende onder de voorn, nazaten", op voorwaarde dat de koper zou gedogen de inhammen in de gemeenschap-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 50