49 pelijke muur aan de noordzijde en ook de „hoeckstijl van de puye van deselve huysinge", die met toestemming van Bur- gemeesteren en fabrieksmeesters der stad in deze muur ge licht en gemetseld was. Indien de nazaten van Gerrit van Berckenrode ooit zouden willen „timmeren" achter op 't verwulft van de kelder van dit huis en dat verwulft niet sterk genoeg bleek, dan zouden deze nazaten, als dat nodig bleek, twee pilaren in de kelder mogen maken, gaande door het verwulft op hun grond, om daarop verder te bouwen, zonder dat de koper dat zou mogen wederzeggen. Deze verkoop staat natuurlijk in verband met de reeds genoemde bouw van een nieuw gevangenhuis aan de noord zijde van het Stadhuis, waardoor de oude „dievenkelder" overbodig werd. In de Verpondingsregisters van 1628 en 1650 staat Jacob Jansz. Smuyser vermeld als eigenaar van het tweede huis aan de oostzijde van de Barteljorisstraat, komende van de Grote Markt. Het heeft al spoedig de naam van „De Wijnberg" gekregen naar het beroep, dat er door de bewoners in werd uitgeoefend. Immers het blijkt, dat ook de opvolgers van Jacob Jansz. Smuyser wijnkopers waren. Vermoedelijk is dat eerst zijn zoon Johan geweest, die op 27 september 1626 gehuwd was met Sara Simey, jonge doch ter van Middelburg. Op 11 maart 1667 wordt zij zijn weduwe genoemd, wanneer zij op het huis „De Wijnberch" in de Barteljorisstraat een hypotheek vestigt van ƒ7000,7. Zij wordt daarbij geassisteerd door haar schoonzoon Mr. Cornelis (de) Clerck, met wie haar dochter Johanna op 26 november 1662 was getrouwd. Het huis, dat klaarblijkelijk hun gemeen schappelijk eigendom was, wordt op 8 januari 1670 wegens schulden in het openbaar verkocht. Koper was Jan Swichter, de toenmalige bewoner, ook een wijnkoper 8; hij komt tevens voor als raad van de buurt van Barteljorisstraat en Schoute- steeg. Op 9 maart 1719 verkoopt Salomon van Echten, echt genoot van Sara Swigter, enige dochter en erfgename van Johannes Swigter, aan Christoffel Ontsteyn het huis en erf in de Barteljorisstraat, genaamd „De Wijnbergh" voor 3300

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 51