50 Car. gld.9 Christoffel Onsteyn had op 13 maart 1713 zijn intekengeld als wijnkoper aan het wijnkopersgilde betaald 10. Genoemde Salomon van Echten behoort blijkbaar niet tot de regentenfamilie, waarvan twee leden van die naam burge meester van Haarlem zijn geweest. Volgens de intekening in het Ondertrouwboek der Gereformeerde (Hervormde) ge meente op 27 april 1692 huwde Salomon van Echten, jonge man van Lis, op 26 mei d.a.v. met Sara Swigter van Haarlem, weduwe van Barend van der Heyde. Salomon van Echten was echter raad van de buurt van de Jansstraat tussen de twee grachten (Nieuwe Gracht en Achter Nieuwe Gracht, d.i. de tegenwoordige Parklaan). Dit echtpaar heeft dus zelf niet gewoond in het huis in de Barteljorisstraat; vermoedelijk was het na de dood van Johannes Swigter al verhuurd aan de koper van 1719. Op 12 november 1773 maakt Christoffel Onsteyn, bejaard jongeman, wijnkoper te Haarlem, zijn testament bij notaris Floris Koopman n, waarbij hij tot zijn enige en algemene erfgenaam maakt zijn neef Albertus Onsteyn, makelaar in wijnen te Amsterdam. Deze laat echter na de dood van zijn oom het huis in de Barteljorisstraat in het openbaar verkopen op 3 mei 1777. In de veilingsvoorwaarden van 15 maart 1777 wordt het aldus beschreven: „een hegt, sterk en weldoor timmerd huis en erve", genaamd „De Wijnberg", liggende aan de oostzijde van de Barteljorisstraat bij de Grote Markt, waarin de wijnkoperij gedurende meer dan honderd jaar met goed succes is uitgeoefend en nog werd gecontinueerd, voor zien van een ruim voorhuis en gang, alsmede een „zijdkamer" met een bedstede en „kas", verder een grote binnenkamer met een haardstede, een overdekt „lantaarn" (met glas over dekte binnenplaats), waarin een „snuyvertgen", pomp en regenwaterpompen, alsmede een overwelfde provisie- en turfkelder, alsook een achterkeuken, waarin een haardstede en vaste „kassen"; boven een ruime voorkamer met haard, bedstede en vaste „kassen", alsmede een achterkamer, ook met haard, bedstede en vaste „kassen"verder boven ruime, luchtige kleer- en pakzolder, meiden- en knechtskamer; onder

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 52