64 in de omgeving van Haarlem overschitterd door de piacht en praal van het majestueuze gebouw, dat door Hope was opgericht. En nog waren niet alle verlangens van Hope bevredigd. Evenals de welgestelde Amsterdammers van de 17de eeuw, die het liefst aan het water woonden, getuige de vele buitenverblijven langs Vecht en Amstel, zocht ook Hope het genot en de geriefelijkheid van de ligging aan het water. Uitbreiding van de tuin van Welgelegen over de Kleine Houtweg heen tot aan het Spaarne toe was dan ook een doel, dat al enige jaren door hem werd nagestreefd. Nog voordat met de bouw van zijn lustverblijf was begonnen had Hope reeds een begin gemaakt met het aankopen van tuinen en andere percelen gelegen aan de oostzijde van de Kleine Houtweg. Gedurende de jaren 1780β€”1807 verkreeg hij hier een groot deel der gronden, die zich in een brede strook tussen Twijnders- en Kamperlaan uitstrekten van de Kleine Houtweg tot het Spaarne. Tot de hier door Hope verworven eigendommen behoorden behalve een twaalftal grotere en kleinere woonhuizen, een bloemisterij en enige op de Twijnderslaan uitkomende tuin derijen ook drie aan het Spaarne gelegen buitenplaatsen. Tezamen vormden deze langs de Twijnderslaan gelegen eigendommen een aaneengesloten bezit, dat door drie op de Twijnderslaan uitkomende laantjes in vier delen verdeeld was. Van de Kleine Houtweg de Twijnderslaan ingaande kreeg men aan de rechterzijde eerst de Twijndersdwarslaan, dan het Kippenlaantje en tenslotte het Doornlaantje. Van de twaalf door Hope gekochte woonhuizen stonden zes grotere woningen, waarvan een genaamd ,,de Keizers kroon", aan de oostzijde van de Kleine Houtweg ten zuiden van de Twijnderslaan. Zes kleinere huisjes stonden op het Twijndershofje, dat door de Twijndersdwarslaan, ook wel Hofjeslaan genoemd, zijn uitgang had op de Twijnderslaan. Tussen de Hofjeslaan en de rij huizen aan de Kleine Hout weg bevond zich de bloemisterij β€žde Arbutus" 0 van Valentijn Schertzer, die voor een koopsom van/12.400,β€” m het bezit van Hope was gekomen. Naast de bloemisterij van Schertzer

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 66