65 lagen, besloten tussen de Hofjeslaan en het Kippenlaantje, alsmede tussen dit laantje en het daarop volgende Doorn laantje, gronden, die eveneens voor tuinderij in gebruik waren. Oostelijk van het Doornlaantje lagen naast elkaar, aan het Spaarne, de drie buitenplaatsen „Spaarnlust", „Buitenzorg" en „Zorgvliet", die alle hun uitgang hadden over de Twijn- derslaan. Van Spaarnlust en Buitenzorg verwierf Hope de eigendom in 1788 voor een gezamenlijke koopprijs van ƒ18.000,Zorgvliet verkreeg hij in 1807 voor een koopsom van/12.500,— Met de buitenplaats Buitenzorg was ook de Twijnderslaan, die zich tot even voorbij het Doornlaantje uitstrekte, eigendom van Hope geworden 6. Al deze, in aard zo verschillende, eigendommen werden door Hope tot één geheel verenigd. De huizen aan de Kleine Houtweg en op het Twijndershofje liet hij afbreken. Met het Twijndershofje verdwenen ook de Hofjeslaan en de beide andere laantjes, die nu geen nut meer hadden. De Twijnderslaan, vroeger „Van Dorpslaan", ook wel „Van Dorpenlaan" geheten naar Pieter van Dorp, die in de 17de eeuw bezitter was van die laan en van aan de zuidzijde daarvan gelegen gronden en bij akte van 18 decem ber 1693 aan eigenaars en gebruikers van eigendommen aan de noordzijde het vrije gebruik van de laan had toegestaan, werd echter in stand gehouden. De opstallen van de beide aan weerszijden van Buitenzorg gelegen en hiermede verenigde buitenplaatsen Spaarnlust en Zorgvliet werden eveneens geamoveerd met uitzondering van een tot Spaarnlust behoord hebbende koepel aan het Spaarne. Tot de eigendommen van Hope behoorden behalve de hiervorengenoemde ook nog drie huizen of buitenverblijven aan de oostzijde van de Kleine Houtweg. Een ervan, het tegenwoordige „Klein Genoegen", stond op de noodwestelijke hoek van de Meester Joostenlaan tegenover „Zomerlust". De twee andere, die hun uitzicht hadden over de Baan,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 67